Z jakimi zabytkami kojarzona jest Grecja? Antyczne świątynie oraz potężne teatry, w których wystawiano pierwsze komedie i dramaty – oto zabytki, z którymi to państwo bywa kojarzone najczęściej. Antyczne teatry w istocie można do dziś podziwiać na ziemiach, które w czasach starożytnych należały do Greków. Jednym z takich obiektów mogą się też pochwalić Ateny. Grecka stolica, na teren której tak chętnie zaglądają wycieczki z całego świata, może być dumna z Teatru Dionizosa. Biura podróży, dla których pobliski Akropol i jego świątynie stanowią podstawę turystycznej oferty, w programach swej wycieczki po Atenach zazwyczaj uwzględniają też Teatr Dionizosa. Nic w tym dziwnego – to jedna z ciekawszych budowli w dziejach świata starożytnego, a jednocześnie miejsce silnie związane z początkami kultury europejskiej. Ten antyczny teatr, który po częściowej restauracji stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Atenach, był przecież świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń. Na jego scenie wystawiano przecież sztuki Sofoklesa oraz Ajschylosa, których dzieła przez wieki dostarczały inspiracji kolejnym artystom. Ten teatr to jednocześnie jedna z najwspanialszych pamiątek po dawnych Atenach i mieszkańcach tego miasta. Wiadomo, że już w V wieku p. n.e. w tym miejscu zbierano się po to, by podziwiać przedstawienia. Potężna widownia, marmurowa ochrestra oraz scena, której wyjątkowymi ozdobami są płaskorzeźby związane z życiem Dionizosa to pamiątki, dzięki którym na terenie teatru do dziś można poczuć klimat dawnych czasów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here