Na terenie tak ciekawego regionu, jakim jest Górny Śląsk, wspaniałe zabytki i unikalne atrakcje turystyczne czekają na nas niemal na każdym kroku. Gdzie warto się wybrać? Wśród tych miast, które mogą się okazać rewelacyjnym celem niejednej wycieczki, ważne miejsce zajmują Tarnowskie Góry. Co warto tutaj zobaczyć?
W Tarnowskich Górach – mieście gwarków, pięknych budowli i cennych zabytków techniki – nudzić się nie można. Ten niezwykły ośrodek miejski jest przecież jednym z najstarszych ośrodków górnictwa w Europie, o którym wspomina się już w dokumentach z XIII stulecia. W początkach XVI wieku, jako Wolne Miasto Górnicze, stały się Tarnowskie Góry ważnym ośrodkiem przemysłowym. To tu w 1787 roku uruchomiona została maszyna parowa (jako druga w Europie), tu również założono pierwszą na ziemiach polskich szkołę górniczą. O czasach świetności górniczego miasta do dziś przypomina wiele cennych zabytków oraz miejsc, które w dziejach miasta odegrały ważną rolę. Jakie atrakcje turystyczne Tarnowskich Gór zasługują na szczególne wyróżnienie? Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście?
Jednym z piękniejszych miejsc jest tu rynek, otoczony pięknymi kamienicami i takimi zabytkami, jak XVIII-wieczny kościół ewangelicki oraz apteka „Pod Aniołem”. Neorenesansowy ratusz oraz gmach, w którym mieści się miejskie muzeum – oto kolejne miejsca, które warto odwiedzić. Restauracja Sedlaczek, kościół św. Piotra i Pawła, słynna Dzwonnica Gwarków oraz Zabytkowa Kopalnia Srebra – to kolejne skarby Tarnowskich Gór, obok których nie można przejść obojętnie.