Ciąża pozamaciczna – diagnoza i metody działania

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) obejmuje 1-2 na 100 ciąż. Bardzo ważne jest jak najszybsze jej rozpoznanie i leczenie, ponieważ brak działania w tym zakresie może wywołać wiele niekorzystnych skutków w organizmie kobiety, jak krwotok, pęknięcia w obrębie jajników lub nawet zgon. Jak zatem postępować, gdy pojawi się ciąża ektopowa?

Kiedy występuje ciąża pozamaciczna?

W prawidłowej ciąży zarodek umiejscowiony jest wewnątrz macicy. Zdarza się jednak, że jajeczko z jakiegoś powodu nigdy tam nie dociera, a zagnieżdża się zupełnie gdzie indziej. Zazwyczaj są to jajowody – taki typ ciąży ektopowej to aż około 98% wszystkich pozamacicznych ciąż. Sporadycznie zdarza się to w jamie brzusznej, jajniku lub szyjce macicy. Powodem są infekcje wirusowe i bakteryjne, nieprawidłowości narządów układu rozrodczego, powikłania pooperacyjne, dokonywanie w przeszłości aborcji, endometrioza. Jeśli u danej pacjentki zdarzała się już wcześniej ciaza pozamaciczna, wówczas istnieje duże ryzyko, ze sytuacja powtórzy się.

Diagnozowanie ciąży pozamacicznej

Ciąża ektopowa, mimo że skazana jest na obumarcie, do pewnego momentu rozwija się, a rosnący zarodek powoduje ucisk i rozpychanie, wywołując tym samym silny ból podbrzusza, pęknięcia, krwawienia i krwotoki. Kobieta w ciąży pozamacicznej czuje się znacznie osłabiona, częściej się poci, jej skóra jest zdecydowanie zimniejsza. Krwotok może wywołać również omdlenia, tachykardię (czyli przyspieszenie pracy serca), problemy z oddychaniem, parcie na pęcherz i odbyt. Pacjentka jest bardzo blada, a ciśnienie jej krwi ulega spadkowi. Poza rozpoznaniem objawów, ciąża pozamaciczna może zostać zdiagnozowana na podstawie przeprowadzonych badań krwi i USG.

Ciąża ektopowa – co robić?

Zaobserwowanie u siebie objawów ciąży pozamacicznej to konieczność wizyty lekarskiej. W sytuacji, gdy ma miejsce krwotok ze wstrząsem, jest to poważne zagrożenie życia i konieczne jest natychmiastowe udanie się do szpitala. Jeśli rozpoznanie ciąży ektopowej nastąpiło przed pęknięciem jajowodu, w początkowych jej etapach, wówczas można zastosować odpowiednie leki. Czasem ciąża jest wchłaniana przez tkanki i w ten sposób sama obumiera. Bardzo często jednak konieczny jest zabieg, dziś wykonywany metodą laparoskopową. Ciaza pozamaciczna w wielu przypadkach usuwana jest wraz z jajowodem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here