gołąb

Coraz rzadziej myślimy o gołębiach jak o odwiecznych wrogach zanieczyszczających miasto. I choć ptaki te przyzwyczaiły się do jedzenia miejskich odpadków, warto zadbać o ich kondycje dzięki zbilansowanej diecie, która nie opiera się wyłącznie na chlebie. Szczególnie dotyczy to gołębi hodowlanych. Czym karmić gołębie, by czuły się dobrze?

Chleb to najpopularniejszy, ale też najgorszy z możliwych pokarmów dla ptaków miejskich, o czym od dawna alarmują ornitolodzy. I choć przyzwyczailiśmy się odkładać suche piętki dla fruwających przyjaciół, taka dieta wyrządzić może im więcej szkody niż pożytku. Jeśli zależy nam jednak na dokarmianiu ptaków, ale nie wiemy czym karmić gołębie w trakcie spacerów, na początek warto wyjrzeć przez okno. O składzie ptasiej diety decyduje przede wszystkim pora roku. Zupełnie innych składników potrzebują gołębie w okresie zimowym, a innych wiosną.

Ich dieta uzależniona jest w całości od pór roku, a tym samym cyklu życia gołębi

Dzięki odpowiednim ziarnom gołębie inaczej latają oraz są zdrowsze. Jeśli widzimy nieco wychudłego, nastroszonego gołębia, prawdopodobnie napotkany przez nas ptak zmienia upierzenie. Jest nieco osowiały, a wydatek energetyczny maleje. To okres, w którym ptaki powinny spożywać więcej tłuszczu i białka by nowe pióra mogły czerpać budulec z pokarmu. Mieszanki ziaren na bazie słonecznika, rzepaku czy konopi oraz groch będą dobrym wyborem.

O dokarmianie gołębi warto zadbać zimą, gdy pokarm trudno wygrzebywać ze skutej lodem ziemi, a powszechnie dostępne białko w postaci owadów znika zakopane w zimowym śnie. W tym czasie ważna jest zbilansowana i urozmaicona dieta, która zaspokoi wszystkie potrzeby ptaków. Czym karmić zatem gołębie zimą? Najlepiej mieszanką bogatą w ziarna wysokobiałkowe i tłuszcz. Dobrze sprawdzi się owies lub jęczmień jako baza w mieszance. Ważne żeby ziaren było do syta. Zima to czas kiedy gołębie ruszają się mało i pozostają w płciowej bezczynności.

gołębie

Średnio na jednego ptaka w takim okresie przypada około 30 gram karmy. Więcej sypać należy w okresie zwiększonego mrozu i wyższych temperatur. Dokarmiać ptactwo najlepiej w środku dnia, około południa. Najlepiej sprawdzą się mieszanki złożone z kukurydzy, jęczmienia uzupełnione pszenicą. Ziarna te należy mieszać w proporcji: 40 % kukurydzy, 40 % jęczmienia i 20% pszenicy. Tak zbilansowana dieta sprawi, że ptaki chętniej połączą się w pary w wiosennych zalotach. Gdy bowiem pękną lody, odpuści mróz a w okna zajrzą wiosenne promienie namiętne gruchanie poinformuje nas o zbliżającym się okresie lęgowym.

Wtedy zmianie ulega także sposób karmienia

Czym karmić gołębie w okresie składania jaj, i tuż po tym jak na świecie pojawią się nieopierzone pisklęta? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na częstotliwość karmień. W okresie wychowu piskląt wzrasta ona do dwóch razy dziennie. Ptaki karmimy z rana, pomiędzy 8 a 9 i wieczorem między 17 a 18. Warto trzymać się ustalonej pory do czasu uzyskania przez pisklęta samodzielności. Skład paszy także zmienia się poprzez większą ilość białka. Dobrze sprawdzi się tutaj 1/3 prosa, 1/5 wyki/ 1/10 grochu, kukurydzy, jęczmienia i pszenicy.

W mniej urozmaiconej wersji mieszanki robi się z 30% pszenicy, 20% kukurydzy, 50% wyki z dodatkiem rzepaku i konopi. Zmian diety dokonuje się też w trakcie trenowania ptaków. Kiedy gołębie zaczynają swoje obloty znów wracamy do cyklu jednorazowego karmienia na dzień.
Specjalnie przygotowaną paszę podaje się tylko wieczorem między 18 a 19. W dniach spoczynkowych tak przygotowane dawki warto rozdzielić na dwie części, rano i wieczorem. Pasze przygotowuje się w trzech porcjach z prosa grochu i kukurydzy, a uzupełniają je konopie i rzepak. Alternatywną mieszankę sporządzić można w połowie z grochu zmieszanego z wyką, 20% pszenicy, 10% rzepaku z dodatkiem prosa, jęczmienia, konopi i słonecznika.

czym karmić gołębie

W przypadku gołębi hodowlanych, to czym karmić gołębie uzależnione jest od ich rasy. ilość pokarmu spożywana przez konkretnego ptaka zależna jest od jego wielkości. Dzienna dawka w przypadku mniejszych gołębi waha się od 25 do 50 gram pokarmu. Ptaki większe, w szczególności gołębie hodowane na mięso zjadają 80 do 90 gram paszy na dzień. w przypadku wychowu piskląt często stosowane są pasze z gniecionych ziaren, konsystencją przypominające papkę.

Warto zwrócić jednak uwagę by tak podany pokarm nie był zbyt wodnisty, by nie wywołać u młodych ptaków biegunki. Dobrym urozmaiceniem diety są także świeże warzywa oraz kiełki roślin strączkowych. Karmiąc gołębie należy jednak pamiętać o specjalnych karmnikach, bo pokarm spożywany prosto z podłogi zanieczyszczonej klatki może być niebezpieczny dla zdrowia ptaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here