Brak energii potrafi dopaść każdego, szczególnie gdy za oknem ciężko odnaleźć choćby minimalny ślad promieni słonecznych. Nic dziwnego — to właśnie dzięki słońcu jesteśmy produktywni i szczęśliwi, nawet jeśli okres letnich upałów nie jest naszą ulubioną porą roku. W czasie zimy jednak przede wszystkim sięgamy po kawę, która pomóc ma nam z uciążliwą sennością.

Ta pojawia się u nas mimowolnie, zapewne z powodu szarzejącego nieba, lejącego się z nieba deszczu czy coraz krótszych dni. Kawa nie jest jednak zawsze dobrym rozwiązaniem, gdyż wypłukuje z organizmu spore dawki magnezu. To z kolei prowadzi do zwiększającego się poczucia chronicznego zmęczenia, które ogranicza naszą produktywność. Na szczęście istnieje wiele zamienników dla tego napoju, w dodatku zdrowych i naturalnych.

Czym zastąpić kawę?

Najlepszą opcją i zapewne najbardziej znaną, jest zielona herbata. Oprócz tego, że jest w stanie nas pobudzić, wpływa na nasz organizm pozytywnie. Jest naturalnym antyoksydantem, czyli ma działanie zdrowotne — zapobiega nowotworom. Poza tym odnaleźć w niej możemy takie mikroelementy jak magnez, wapń i potas, czy potrzebne nam witaminy: A, B, C, E.

Dzięki znajdującej się w niej taninie zapewne odczujemy efekt podobny do zawartej w kawie kofeinie. Kolejną zaletą tego napoju jest poprawa metabolizmu oraz koncentracji. Należy jednak pamiętać, by herbatę parzyć przez odpowiedni czas, gdyż jej za mocna dawka może zadziałać na nasz organizm w sposób odwrotny, a nasza senność może się pogłębić.

Kolejną popularną opcją, niewymagającą w dodatku specjalnego przygotowania jest woda. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to właśnie ona może podnieść naszą produktywność w ciągu dnia. Jest to spowodowane tym, że senności ulegają przeważnie organizmy odwodnione, w których zalegają przeróżne toksyny. To one pochłaniają naszą energię i spowalniają metabolizm.

Regularnie pita woda potrafi więc skutecznie poprawić kondycję naszego organizmu, dzięki czemu nie będziemy już nawet myśleć o konieczności sięgnięcia po kawę. By wspomóc jej działanie, możemy dodać do niej sok z cytryny lub łyżkę z octu. Te opcje są szczególnie wskazywane na przygotowanie tuż po przebudzeniu, gdyż zawarte w tych miksturach minerały i witaminy prędko postawią nas na nogi i przygotują na nadciągający dzień.

Innym skutecznym zastępnikiem kawy jest… kawa zbożowa. Choć kojarzymy ją głównie z napojem przygotowywanym dla dzieci, warto rozważyć tę opcję i w swojej diecie. Kawa ta jest bezkofeinowa, więc nie ma tak negatywnego wpływu na nasz organizm. Poza tym możemy odnaleźć w niej różne witaminy i minerały, dzięki czemu możemy zaliczać ją do tych zdrowych pozycji.
Jej wysoka zawartość błonnika sprawi, że pozbędziemy się wysokiej ilości cholesterolu zalegającego w organizmie, oraz uregulujemy pracę układu pokarmowego. Kawa zbożowa nie przyniesie nam jednak wysokiej dawki energii, więc nie będzie ona dobrą opcją dla osób, które poszukują czegoś na rozbudzenie.

Yerba Mate to kolejna doskonała propozycja, która pełni rolę idealnego zastępnika zarówno kawy, jak i herbaty. Zawiera nie tylko niezliczone ilości drogocennych witamin, lecz także mikroelementy i antyoksydanty. Napój ten wywodzi się z Ameryki Południowej i inaczej nazywany jest „świętym zielem”, przez jego pozytywny wpływ na organizm.
Niestety, niecodzienny smak yerby i problemy z jej przygotowaniem często odstraszają i sprawiają, że sięgamy po znane już nam napoje. Jest to jednak błędem, gdyż yerba mate jest naturalnym antydepresantem, zwiększa energię i produktywność, pobudza i nie uzależnia. Warto zaznajomić się z jej wszystkimi właściwościami zdrowotnymi, gdyż jej udział w naszej codziennej diecie może mieć zaskakująco pozytywne efekty.

Inną rośliną wywodzącą się z Ameryki Południowej, której działanie jest drogocenne, jest guarana. Zawarte w niej składniki pobudzające mają bliskie działania do kofeiny, lecz są przy tym zdrowe. Guarana działa długofalowo, poprawia koncentrację, zmniejsza podatność na stres.
Podnosi ona temperaturę organizmu, więc sprawdzi się również w przeróżnych dietach, gdyż dzięki temu spalane są zbędne kalorie. Najbezpieczniejszą dawką jest przyjmowanie jeden łyżeczki guarany dziennie — jedzonej „na sucho” lub dodawanej do jogurtów, lub koktajli owocowych.

Dlaczego warto wykluczyć kawę ze swojej diety? Najprostszym powodem jest to, że brak w niej jakichkolwiek wartości zdrowotnych. Nie odnajdziemy w niej właściwości antyoksydacyjnych czy jakichkolwiek witamin.
Często wpływa na pogorszenie pracy serca, jak również wspomaga nerwicę. Choć dla niektórych rozpoczęcie nowego dnia nie może się odbyć bez filiżanki tego napoju, warto mimo wszystko spróbować odnaleźć jej zamiennik w zdrowych i naturalnych trunkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here