Dom z prefabrykatów- nowoczesna alternatywa

Budowa domu w tradycyjnej murowanej technologii nadal ma wielu zwolenników. Taki dom kojarzony jest z ciepłą i trwałą konstrukcją. Jednak nowoczesne rozwiązania budowy domów z prefabrykatów pozwalają osiągać podobne, a czasem nawet lepsze rezultaty. Co też jest ważne, dom modułowy powstaje o wiele szybciej niż tradycyjna murowana konstrukcja.

Co to jest dom z prefabrykatów?

Dom z prefabrykatów budowany jest z gotowych elementów, powstających w fabryce, tak zwanych modułów. Sam proces budowy przypomina trochę układanie klocków. Elementy takie jak ściany, panele dachowe czy stropowe przewożone są na plac budowy, gdzie ekipa montażowa łączy je w całość.

Dużym ułatwieniem dla inwestora jest fakt, że całość prac związana z pozyskaniem materiałów i budową domu leży po stronie wykonawcy. Dodatkowo koszt, raz ustalony na etapie akceptacji projektu i wysłania zamówienia do producenta, nie ulega zmianie, a na termin zakończenia prac nie wpływają warunki pogodowe.

Dom z prefabrykatów- trwałość i wysoka jakość

Poszczególne moduły powstają w fabryce, na wysoce wyspecjalizowanych maszynach. Całość prac prowadzona jest w oparciu o szczegółową projektową, z dużym naciskiem na detale. Dzięki temu zastosowanie technologii prefabrykacji pozwala na dużo większą precyzję i dokładność niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Przy takim rozwiązaniu możliwe są rygorystyczne kontrole jakości na każdym etapie produkcji i budowy domu. Dzięki temu możliwa jest budowa trwałego i wytrzymałego budynku.

Dom modułowy jest też bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby postawić tak zwany dom pasywny lub energooszczędny. Dbałość o szczegóły w takich konstrukcjach ogranicza do minimum możliwość powstawania tak zwanych mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła. Ściany prefabrykowane są dobrze ocieplone choć cieńsze niż w przypadku budynku murowanego z termoizolacją. Mają jednak bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, zwykle szybciej się nagrzewają i wolniej oddają ciepło, dzięki czemu późniejsze koszty utrzymania są odpowiednio niższe.

Inne zalety domów modułowych

Budowa domu z prefabrykatów nie jest uzależniona od pogody ani pory roku. Prace na placu budowy zredukowane są do minimum dlatego budowę domu można przeprowadzić nawet zimą.

Dom z prefabrykatów można postawić w naprawdę krótkim czasie, produkcja elementów w fabryce trwa zwykle poniżej dwóch tygodni, a na montaż na placu budowy zwykle wystarcza tydzień. Pozostaje tylko wykończenie i po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia budowy można się wprowadzać.

Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here