Ozdobne drzewka

Warto porozmawiać na temat ozdobnych drzewek. Ozdobne drzewka, są naprawdę bardzo fajne i rewelacyjnie prezentują się w każdym ogródku, na działce, podwórku, czy też na tarasie. Powszechnie drzewa ozdobne uznawane są za duże, ale nie jest to prawda.

Drzewko ozdobne – jak dokonać dobrego wyboru?

Przy doborze ozdobnego drzewka do ogrodu unikamy pośpiechu. Zakupiona roślina powinna odpowiadać nie tylko naszym upodobaniom. Stanowisko przeznaczone roślinie, powinno być zgodne z jej wymaganiami, tylko wówczas ogród zyska trwały i estetyczny element. Szukając stanowiska  dla nowych nasadzeń należy zwrócić uwagę nie tylko na warunki klimatyczno-glebowe, ale także na cechy zewnętrzne roślin. Bardzo ważna jest dekoracyjność, ale nie zapominajmy o tym, że poszczególne odmiany drzew, mogą charakteryzować się dużą zmiennością pod względem wysokości. Dlatego też przy wyborze rośliny myślimy perspektywicznie, uwzględniając wysokość i szerokość drzewa w przyszłości. Wiedzę odnośnie rozmiarów drzew, można pozyskać w punkcie sprzedaży, najlepiej w szkółce bądź też w Internecie, gdzie nie brakuje rzetelnych źródeł informacji, dotyczących roślin ozdobnych. Rośliny nabywamy po wcześniejszym zapoznaniu się z ich wymaganiami. Nabywajmy sadzonki najwyższej jakości,  ze sprawdzonych punktów sprzedaży. Kupując w szkółce, zazwyczaj taniej nabędziemy sadzonki, a poza tym najprawdopodobniej uzyskamy dodatkowe informacje na temat uprawy, pielęgnacji gatunku/odmiany. Nabyta sadzonka, powinna charakteryzować się pełną zdrowotnością, sadzonki budzące wątpliwości odkładamy na bok. Zmiany chorobowe na liściach, przerośnięta bryła korzeniowa, zbite korzenie, to te kwestie, które przy wyborze sadzonki powinny być wzięte pod uwagę. Młode drzewa możemy nabyć wczesną wiosną oraz jesienią z gołymi korzeniami, a także balotowane (bryła korzeniowa chroniona tkaniną). Natomiast przez cały rok możemy nabyć rośliny uprawiane w pojemnikach. Sadzonki zakupione w pojemnikach lepiej się przyjmują.

drzewko ozdobne upiększy ogród

Zalety oraz funkcje drzew ozdobnych ogrodowych

  1. Uzupełnienie ram ogrodu- zielona ściana stanowi doskonałą ochronę przed pyłem, hałasem, wiatrem, strzeże prywatności, a także stanowi piękne tło dla pozostałych roślin, uprawianych w ogrodzie.
  2. Łatwa uprawa – większość drzew ozdobnych nie należy do wymagających, dlatego też prawidłowo posadzone, rosną bez większych interwencji ze strony uprawiającego. Oczywiście jak każde rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
  3. Zróżnicowanie – w punktach sprzedaży nie brakuje zmiennych drzew ozdobnych, zróżnicowanych pod względem wymagań, długości przyrostów rocznych, dekoracyjności, wielkości itp.
  4. Ozdobne drzewka poza obrzeżem ogrodu można posadzić także w bardziej wyeksponowanym miejscu. Im atrakcyjniejsza forma drzewa, tym lepszy efekt. Pojedyncze drzewo (soliter) stanowi doskonały punkt skupiający wzrok obserwatora, odwracając jego uwagę od mniej atrakcyjnych zakątków w ogrodzie. Wyższe drzewo ozdobne w niewielkim ogrodzie również się sprawdzi, koniecznie musi mieć atrakcyjną formę korony, aby wzrok obserwatora sięgał wyżej, gdzie ujrzy nieograniczoną przestrzeń. Ta przestrzeń zwana niebem, sprawi że przebywając w takim ogrodzie inaczej odbierzemy jego wielkość.
[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here