Państwo jest ważnym uczestnikiem życia gospodarczego w każdym kraju. Jego rola w systemie gospodarczym jest różnie diagnozowana i opisywana przez wielu naukowców. Powstało bardzo dużo teorii definiujących rolę państwa. Nurty ekonomiczne mają bardzo odmienne zdanie na temat powodzenia roli państwa w gospodarce. Najstarsze i pierwsze poglądy zebrane w jedność w postaci ekonomii klasycznej radzą ograniczać udział sektora państwowego w gospodarce. Jak definiuje to ojciec ekonomii klasycznej państwo winno być stróżem prawa. Oznacza to, że rolą państwa jest pisanie dobrego prawa i pilnowanie by przedsiębiorcy go nie łamali. Łamanie przepisów prowadzi do uzyskiwania nieuczciwej przewagi konkurencyjnej nad innymi przedsiębiorcami. I tu rola państwa się kończy. Inny najbardziej znany i często wcielany w pratyce pomysł to Keynesizm. Polega on na tym, że państwo w przypadku kłopotów gospodarczych powinno uczestniczyć w życiu gospodarczym. To uczestniczenie polega na zwiększaniu wydatków publicznych w tym głównie na prace interwencyjne. Poprzez takie działania ma wzrosnąć popyt i gospodarka zacznie znowu rosnąć. Jednak ma to swoiste wady mianowicie prowadzi do zwiększenia długu publicznego. Zbyt duży dług publiczny sprawia, że państwo staje się nieudolne i rośnie zapotrzebowanie na pieniądz w sektorze publicznym. Duże długi publiczne stają się obciążeniem dla gospodarki, a poandto rośnie skłonność do podnoszenia podatków w celu ściągnięcia coraz większej kwoty na pokrycie długu. To dwa podstawowe i zasadnicze nurty przedstawione w ekonomii panujące w niej do dziś.

advans.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here