Sen małego dziecka

Sen małego dziecka potrafi być wielką zagadką dla jego rodziców. Zarówno w okresie noworodkowym, niemowlęcym, jak i późniejszym.

Rodzice często zastanawiają się czy ich dziecko śpi prawidłowo. Ale co może znaczy prawidłowo? Zapewne tyle co „wystarczająco dobrze”. Rodzice pytają o to zazwyczaj myśląc, że dziecko mogłoby spać lepiej. Najpierw kiedy noworodek w ogóle przyjdzie na świat, a potem, kiedy jego sposób funkcjonowania zmienia się wraz z wiekiem niemowlęcym.

Ile powinien spać noworodek, niemowlak, starszak? Każde dziecko jest inne. Oczywiście istnieją pewne ogólne normy. Łatwo możemy się od nich dowiedzieć chociażby od pediatry. Jednak oprócz długości snu liczy się jeszcze jego częstotliwość. Szczególnie u noworodków. Jeden noworodek będzie przesypiał całe dnie z przerwami na karmienie. Inny będzie domagał się uwagi, płacząc i prosząc o zainteresowanie rodziców. Jeden prześpi całą noc, a innego trzeba będzie bujać przez trzy godziny zanim zacznie zamykać oczy.

Noworodkowi często wystarczy kiedy jest nakarmiony i przewinięty. Wtedy jest spokojny i cieszy się snem. Co jeśli jednak budzi się podejrzanie często? Okres trzech pierwszych miesięcy w życiu malucha, to okres budowania pewnej stabilizacji. Może wydawać się chaotyczny, niezrozumiały, nie do wytrzymania, wyczerpujący, ale wraz z czasem zwyczaje dziecka stają się coraz bardziej regularne, do przewidzenia i łatwe do zniesienia dla rodziców. Kiedy dziecko wchodzi w wiek niemowlęcy, na kreowanie snu u dziecka duży wpływ mają rodzice

Ile i jak powinno spać nasze dziecko możemy dowiedzieć się z wielu książek. Różnorodne pomoce są w stanie pokazać rodzicom jak funkcjonuje ich dziecko, czy ma mniej więcej odpowiednio długie okresy snu, czuwania, wybudzenia. Potrafią być bardzo pomocne zwłaszcza w stosunku do starszych dzieci. Pokazują na co stać dziecko w konkretnym wieku i czy mamy szansę zmienić jego przyzwyczajenia jeśli są uciążliwe. Dlatego warto do nich czasami zajrzeć i skonfrontować przedstawioną w nich wiedzę z naszą własną praktyką.

przygotowany.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAntykoncepcja awaryjna
Następny artykułZawód masażysta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here