Ząbkowanie u niemowląt – sprawdź, jak możesz pomóc maluszkowi!

Ząbkowanie u niemowląt jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, choć niestety bardzo bolesnym dla dzieci. Zdarza się, że poza dużą bolesnością dziąseł i ogólną drażliwością maluch może też w tym czasie gorączkować.

Mimo że wszystkie te objawy nie powinny być dla rodziców źródłem niepokoju, ze względu na dyskomfort odczuwany przez dziecko warto znaleźć sposób na to, by pomóc maluchowi w tym trudnym dla niego czasie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Ząbkowanie u niemowląt – dowiedz się o nim czegoś więcej

Pojęciem ząbkowania określa się przebijanie się zębów przez dziąsła – w przypadku niemowląt są to pierwsze, mleczne zęby. Zjawisko to jest bardzo trudnym momentem w życiu malucha. Zazwyczaj bowiem wiąże się z dużą bolesnością i dyskomfortem odczuwanym przez dziecko w chwili przebijania się ząbka przez dziąsło. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się bowiem, że pierwszy ząbek wyrzyna się u dziecka niespodziewanie, i to w sposób niemal całkowicie bezbolesny. Najczęściej jednak pojawienie się pierwszych ząbków obfituje w wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które są równie mocno współodczuwane przez rodziców.

Pierwsze objawy ząbkowania w postaci zwiększonego ślinienia i pocierania przez dziecko dziąseł paluszkami w celu uśmierzenia swędzenia mogą się pojawić już ok. 3-4 miesiąca życia. Same dziąsła stają się w tym czasie wyraźnie zaczerwienione i rozpulchnione. Taki stan może się utrzymywać przez kilka tygodni, a niekiedy nawet miesięcy. W dalszej kolejności zwiększa się wrażliwość dziąseł. Dopóki ząbki całkowicie się nie przebiją, dziąsła stają się bardzo bolesne i reagują na każdy, nawet najmniejszy dotyk. W takiej sytuacji dzieci najczęściej reagują płaczem. Stają się płaczliwe i marudne. Mają trudności z zasypianiem i często się wybudzają. Trudno je uspokoić. Ze względu na odczuwany przez pociechy dość duży dyskomfort warto poszukać metod, które pomogłyby im przetrwać ten trudny moment.

Pomagaj skutecznie!

Niestety nie każdy maluch ma tyle szczęścia, że przechodzi przez ząbkowanie bezboleśnie. Zazwyczaj moment ten jest dla niego zdecydowanie trudniejszy. Zadaniem rodziców w tym czasie jest złagodzenie uciążliwych objawów u dziecka. W jaki sposób? Wszystko uzależnione jest od ich rodzaju.

Jeśli podczas ząbkowania dziecko zmaga się wyłącznie ze swędzeniem dziąseł, wówczas wystarczy zaopatrzyć go w gryzaki, które w bezpieczny dla malucha sposób przyniosą dziąsłom ukojenie.

Podczas wzmożonego ślinienia, będącego kolejnym objawem ząbkowania, należy jak najczęściej osuszać buzię dziecka, smarując ją dodatkowo tłustym kremem, który zapobiegnie podrażnieniom wynikającym z ciągłego kontaktu skóry ze śliną. Jeżeli dziecko podczas ząbkowania ma podwyższoną temperaturę – co u niemowlaków zdarza się bardzo często – wówczas należy podać mu łagodnie działający środek na jej obniżenie, który dodatkowo załagodzi ewentualny ból. Kiedy maluch ma problemy ze ssaniem, wynikające z rozpulchnienia i podrażnienia dziąseł, warto zastosować specjalny żel, który złagodzi te objawy, ułatwiając maluchowi ssanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here