Czyszczenie butów zamszowych.

Buty uszyte ze skóry zamszowej są zazwyczaj miękkie i bardzo wygodne. Wszystko to za sprawą właściwości skóry zamszowej, która jest niezwykle delikatna, elastyczna, rozciągliwa, przyjemna w dotyku. Ale nawet najbardziej wygodne buty trzeba utrzymywać w czystości a zamsz nie należy w tym względzie do najłatwiejszych. Więc czym wyczyścić buty zamszowe najskuteczniej? Zanim zaczniemy nosić obuwie z zamszu warto zainwestować w środki przeznaczone do konserwacji i ochrony skór zamszowych, czyli takich które nie posiadają lica. Użycie tych środków chroni skórę przed wodą i brudem, pozwala zachować kolor.
Największą trudność sprawia użytkownikom obuwia z zamszu utrzymanie skóry w czystości. Zamszowa skóra ma powierzchnię złożona z krótkich włosków, które łatwo zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń. Równie łatwo w zamsz wsiąkają różne płyny zostawiając trudne do wywabienia plamy. Zakonserwowanie nowych butów specjalnym środkiem w spreju pozwala dłużej utrzymać je w czystości i sprawia, że czyszczenie jest znacznie łatwiejsze.
Lekkie zabrudzenia można usunąć poprzez delikatne przetarcie ścierką zamoczoną w wodzie z octem. Ścierka musi być z miękkiej tkaniny i należy ją mocno wykręcić aby nie namoczyć butów podczas czyszczenia. Jeśli zabrudzenie nie zejdzie można spróbować wyczesać brud za pomocą szczotki gumowej. Szczotki z gumy są do nabycia w sklepach obuwniczych – warto się w nie zaopatrzyć bo nie tylko świetnie czyszczą ale i pozwalają podnieść zgniecione włosy na skórach zamszowych. Podczas szczotkowania uzyskuje się efekt aksamitnego cieniowania charakterystyczny dla zamszu.
Bardzo silne albo stare, zaschnięte zabrudzenia można spróbować wyczyścić ciepłym mlekiem. Ścierką namoczoną w mleku przecierać, a następnie dobrze buty wysuszyć. Suszenie skóry zamszowej należy przeprowadzać ostrożnie, z dala od źródła ciepła – w przeciwnym razie skóra stwardnieje i może popękać. Wysuszone buty trzeba wyszczotkować. Jeśli nasze buty po sezonie zimowym odstawiamy do garderoby to trzeba je wyczyścić, zaimpregnować dobrym środkiem a do wnętrza włożyć wkładki modelujące lub zgniecione gazety aby w ten sposób uniknąć zagnieceń i zniekształceń butów.

www.przedsiebiorczapani.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here