Napięciowe bóle głowy

Ucisk w głowie to określenie funkcjonujące najczęściej w odniesieniu do napięciowego bólu głowy. Przyczyny tego typu dolegliwości są możliwe do ustalenia po zebraniu dokładnego wywiadu. Konieczne jest określenie m.in. lokalizacji (np. ucisk z tyłu głowy, ucisk za uszami) czy też objawów towarzyszących (mrowienie głowy, pulsowanie w głowie). Leczenie uciskowego bólu głowy zależne jest od czynnika wywołującego.

Napięciowy ból głowy

Ból głowy w postaci uczucia ucisku w głowie, wrażenia obręczy nałożonej na głowę, ćmienia itp. jest często zgłaszanym przez pacjentów problemem, niejednokrotnie uciążliwym i znacznie obniżającym komfort życia. Bóle głowy mogą mieć różne nasilenie, charakter, czas trwania, objawy towarzyszące i inne cechy. Najogólniej bóle głowy dzieli się na wtórne (będące objawem konkretnej choroby) i pierwotne (niezwiązane z inną chorobą). Ból głowy pierwotny jest zjawiskiem znacznie częstszym niż wtórny. Pojęcie „pierwotny” oznacza, że nie znamy przyczyny powstania bólu. Biorąc pod uwagę konstelację objawów towarzyszących bólom głowy pierwotnym, dzielimy je na trzy główne kategorie. napięciowy ból głowy – ma charakter napadowy, określany jako tępy lub rozpierający, zwykle jest to obustronny ból głowy. Napięciowy ból głowy charakteryzuje się nasileniem od słabego do dość silnego, pojawia się zwykle powoli, narasta stopniowo i trudno określić jego początek. Jest w większości przypadków obustronny i skupia się pomiędzy okolicą czołową i potyliczną, jednak trudno dokładnie wskazać jego umiejscowienie. Co ważne, bólom napięciowym nie towarzyszy aura (objawy zwiastujące wystąpienie bólu, jak błyski światła czy inne zaburzenia widzenia, charakterystyczne dla migreny). Napięciowy ból głowy opisywany jest najczęściej jako uczucie ucisku lub gniecenia w głębi głowy. Ból głowy związany z istnieniem zaburzeń w pracy określonych narządów (a więc ból wtórny) jest, jak już wspomniano, znacznie rzadszy. Jest to jednocześnie objaw niespecyficzny, a więc samo jego stwierdzenie zwykle nie jest wystarczające do postawienia rozpoznania konkretnej choroby.

Napięciowy ból głowy - czym się charakteryzuje

Ucisk w skroniach – co powinno niepokoić?

Najczęściej ból głowy jest objawem niespecyficznym, co oznacza, że sam w sobie nie mówi o przyczynie wystąpienia i postawienia rozpoznania, a niejednokrotnie nawet podejrzenia choroby. Niemniej pewne określone jego cechy i objawy mu towarzyszące w niektórych przypadkach powinny wzbudzić czujność i stanowią przesłankę do poszukiwania pomocy lekarskiej. Należą do nich:
1. pojawiający się nagle bardzo silny ból głowy (często opisywany jako najgorszy ból w życiu),
2. lokalizacja bólu po jednej stronie głowy,
3. ból głowy pojawiający się po raz pierwszy w życiu u osoby po 50. roku życia,
4. towarzyszące dolegliwości, takie jak gorączka, sztywny kark, napad padaczkowy,
5. całkowity brak reakcji na standardowe leki przeciwbólowe,
6. ból głowy po urazie głowy, ból głowy w ciąży, u osób z podejrzeniem nadkrzepliwości.
Ból głowy, w tym uczucie ucisku w głowie może w tych sytuacjach wskazywać na istnienie poważnego zagrożenia zdrowia i powinien być pilnie skonsultowany z lekarzem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here