Jakie suplementy diety przyjmować po 60 roku życia?

Po 60 roku życia sposób funkcjonowania organizmu człowieka ulega zmianie. Zmienia się również zapotrzebowanie na niektóre witaminy i składniki. Witamina D3, kwasy omega 3, witamina B12 – to podstawowe związki, o których suplementację warto zadbać zwłaszcza w podeszłym wieku. Brak witaminy D oraz innych składników może osłabić układ szkieletowy, odpornościowy, krążenia oraz nerwowy. Niedobór ważnych składników odżywczych może nieść za sobą wiele konsekwencji. Warto wspomnieć, iż witamina D dla niemowląt i osób starszych jest szczególnie ważnym związkiem, niezbędnym do właściwego funkcjonowania całego organizmu.

Kwasy omega 3

Kwasy omega 3 w połączeniu z lecytyną to ważny element suplementacji osób po 60 roku życia. Pomagają zapobiec zaburzeniom pamięci oraz wspomagają koncentrację, co jest szczególnie ważne w podeszłym wieku. Ponadto wspierają wątrobę, której funkcjonowanie może być zaburzone przez regularne przyjmowanie silnych leków na różnorodne schorzenia. Kwasy omega 3 oraz luteina pozytywnie wpływają na wzrok, trawienie, układ krążenia oraz układ nerwowy. Pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, a także zapobiegają magazynowaniu się cholesterolu. Ich niedobór może negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz przyczynić się do pogorszenia pamięci, spadku energii i chęci do życia.

Witamina D3 K2

Witamina D3 w podeszłym wieku może być syntezowana o 60% mniej w porównaniu do okresu dziecięcego. Po 60 roku życia częściej sięgamy po kremy przeciwzmarszczkowe z filtrami, które utrudniają proces pozyskiwania tej słonecznej witaminy.

Niedobór witaminy D3 może dotknąć co czwartą osobę, która przekroczyła granicę wieku 60 lat. Brak witaminy D może zwiększyć ryzyko wystąpienia osłabienia mięśni, kruchości kości oraz problemów ze zrastaniem się ewentualnych złamań. Niektórzy naukowcy na podstawie badań wysnuwają teorię, że niedobór witaminy D3 jest ściśle związany z prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworów.

Witamina D3 może być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. Produktami bogatymi w ten cenny składnik są: ryby morskie, jaja, produkty mleczne, wątróbka oraz oleje roślinne. Po 60 roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na schorzenia, które wymagają utrzymania właściwej diety. W takim przypadku spożywanie niektórych składników może okazać się niemożliwe. Czy wówczas jesteśmy skazani na niedobór witaminy D3? Oczywiście, że nie. Wówczas możemy sięgnąć po suplement diety w postaci połączenia witamina D3 K2. Przykładem wysokiej jakości preparatu zawierającego słoneczną witaminę jest Witamina D3 K2 marki Cheers. Pokrywa ona dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten cenny składnik. Dzięki temu suplementowi diety brak witaminy D nie jest już taki straszny.

Witamina D dla niemowląt i osób starszych jest niezwykle istotna. W praktyce suplementacja tego związku powinna objąć całą rodzinę – zarówno jej najmłodszych, jak i najstarszych członków.

Witamina B12

Witamina B12 odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu komórek nerwowych oraz krwinek czerwonych. Po 60. roku życia żołądek wytwarza mniej kwasu chlorowodorowego, zwłaszcza podczas przyjmowania leków, co w konsekwencji wpływa na zmniejszenie przyswajania witaminy B12 z pożywienia. Niedobór tego związku może wywołać zaburzenia pamięci, zmęczenie, bóle stawów i mięśni, a także uczucie mrowienia w kończynach. Tylko zbilansowana dieta, a także przyjmowanie suplementów z witaminą B12 może pomóc w utrzymaniu jej odpowiedniego poziomu w organizmie, a tym samym uchronić się przed przykrymi konsekwencjami niedoborów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here