refinansowanie kredytu

System emerytalny i rentowy w Polsce jest oparty głównie na instytucji państwowej zwanej Zakład Ubezpieczeń Społecznych (w skrócie ZUS). Jest to ogromna instytucja, posiadająca oddział w prawie każdym mieście. W tym urzędzie pracuje kilkaset tysięcy urzędników, a w jego posiadaniu jest kilka tysięcy nieruchomości. Można więc na wstępie zauważyć, że ZUS to instytucja o bardzo dużym majątku, który budzi duży respekt.

Wiek emerytalny w Polsce wynosi obecnie sześćdziesiąt pięć lat dla mężczyzn i sześćdziesiąt lat dla kobiet. Jeszcze do niedawna było to sześćdziesiąt siedem lat zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Nie było rozdziału pod względem płci. Obniżenie wieku emerytalnego było jednym z postulatów wyborczych obecnego rządu. Obniżka wieku emerytalnego spotkała się z dużą akceptacją społeczeństwa, które nie chciało pracować do późnej starości. Obecnie dla kobiet czas pracy został skrócony aż o siedem lat i wcześniej mogą cieszyć się wypracowaną przez siebie emeryturą.

System emerytalny oparty jest na zasadzie działającej tak, że to obecni pracownicy pokrywają wydatki na emerytury obecnych emerytów. System staje się niewydolny w momencie gdy spada liczba aktywnych osób na rynku pracy. Tak jest w obecnej sytuacji. Dopóki liczba obywateli rosła (czyli występował wyż demograficzny) – system był wydolny. Obecnie mamy do czynienia z niżem demograficznym, czyli rodzi się mniej dzieci. Powoduje to niewydolność systemu emerytalnego. Sytuację poprawia napływ pracowników zza graniczy, jednak wciąż ZUS każdego roku odnotowuje deficyt i musi być zasilany z kasy państwowej. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla bezpieczeństwa finansowego obywateli dlatego tak ważne jest oszczędzanie na emeryturę we własnym zakresie.

Wystarczy odkładać jedynie dwieście złotych miesięcznie, a na starość można mieć do dyspozycji nawet sto tysięcy złotych. Kluczowy jest moment, w którym rozpoczynamy oszczędzanie na emeryturę. Jeśli będziemy regularnie oszczędzać przez czterdzieści lat naszej aktywności zawodowej, to nawet z niewielkiej składki uzbiera się znaczna kwota do dyspozycji na emeryturze. Dodatkowo środki możemy umieścić na oprocentowanej lokacie, co będzie przynosić dodatkowy zysk w postaci odsetek. Po wielu latach to również może być pokaźna kwota.

ZUS oprócz emerytur, zapewnia również renty. Jest ich kilka rodzajów, na przykład chorobowa lub rodzinna. Chorobowa jest przeznaczona dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą podjąć pracy. Aby mogły się utrzymać, jest im wypłacana renta. Renta rodzinna to zasiłek przyznawany osieroconym dzieciom. Jest to rodzaj zwrotu składek wpłaconych przez rodziców. Stanowi to również rodzaj zabezpieczenia dla dzieci. Wypłacone środki można przeznaczać na dowolny cel, na przykład na edukację. Jeśli uważamy, że należy nam się takie świadczenie, należy udać się do najbliższej placówki ZUS i skontaktować się z pracownikiem, który wie jak obliczyć rentę i przeprowadzić odpowiednią procedurę przyznania świadczenia pieniężnego. Pieniądze będą przelewane na nasze konto.

www.inwestycyjnawolnosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here