Zakup mieszkania - droga przez mękę.

Zakup mieszkania jest dużym przedsięwzięciem. Wymaga bardzo dużo czasu, by znaleźć odpowiednią ofertę. Dodatkowo musimy uzbroić się w cierpliwość, by uzyskać kredyt na zakup mieszkania. Cała ta transakcja jest bardzo czasochłonna i trudna do przeprowadzenia. Wymaga wiedzy, zaangażowania i cierpliwości. Podejmując decyzję o zakupie mieszkania musimy zastanowić się, czy planujemy tą transakcję przeprowadzić samodzielnie, czy z korzystamy z pomocy fachowców.
W poszukiwaniu odpowiedniej nieruchomości pomoże nam pośrednik w handlu nieruchomościami. Znajdzie dla nas ofertę, sprawdzi ją i przygotuje pod względem ważności dokumentów. Kredyt na zakup mieszkania może nam pomóc załatwić również agent nieruchomości. Możemy się też zwrócić o pomoc do pośrednika kredytowego, bądź doradcy kredytowego.
Jak załatwić kredyt na mieszkanie? Bank zacznie od sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Będziemy zobowiązani dostarczyć dokumenty odnośnie naszego zatrudnienia oraz wynagrodzenia. Zdolność kredytowa w przypadku zakupu nieruchomości jest liczona inaczej niż przy kredycie gotówkowym . Bank jest łagodniejszy, gdyż będzie miał dodatkowe zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości. Co to znaczy? W księdze wieczystej, w dziele IV, bank wpisze się jako wierzyciel. Skutkiem takiego wpisu może być wystąpienie banku do sądu, a następnie do komornika o sprzedaż nieruchomości, gdy przestaniemy spłacać kredyt. Jest to bardzo realne niebezpieczeństwo, dlatego musimy uważać zaciągając kredyt. Kredyt na zakup mieszkania przeważnie bierze się na wiele lat. Maksymalny okres kredytowania to nawet 30 lat. Długi okres kredytowania jest bezpieczny dla klienta, gdyż daje szanse na niższe raty. Musimy pamiętać, że rata kredytu nie może być szczytem naszych możliwości. Życie różnie się układa i musimy uważać, by za kilka lat nasza rata nie była dla nas za dużym obciążenie, lub wręcz była niemożliwa do spłaty. Dłuższy okres kredytowania zawsze można skrócić. Wiele banków daje możliwość nadpłaty kredytu bez dodatkowych kosztów.
Jakie dokumenty będą potrzebne, by otrzymać kredyt na zakup mieszkania? Przede wszystkim bank sprawdzi mieszkanie. Czy nie ma zadłużenia czynszowego. Czy płacony jest podatek od nieruchomości ( Urząd Miasta). Sprawa komplikuje się, gdy mieszkanie jest darowizną, bądź spadkiem, gdyż wtedy będą niezbędne dokumenty z Urzędu skarbowego o zapłaceniu podatku od spadku i darowizn. Te dokumenty są podstawowymi, które sprawdzi bank.
Często klienci zastanawiają się czy można otrzymać kredyt na zakup mieszkania, które było już kupione na kredyt, który nadal nie został spłacony. Tak, można. Bank przejmie to obciążenie i ureguluje pozostałą do spłaty kwotę kredytu. Dla kupującego powstaje tylko dodatkowa niedogodność w postaci zgromadzenie dokumentów o aktualnym obciążeniu.
Zakup nieruchomości, jak i otrzymanie kredytu na zakup mieszkania nie jest sprawą łatwą, ale nie jest niemożliwy do zrealizowania. Potrzeba tylko trochę samozaparcia i bardzo dużo czasu. Wszystko jednak jest możliwe.

batfinanse.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFirma
Następny artykułrefinansowanie kredytu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here