Znaczenie kancelarii notarialnej w obrocie prawnym

Praktycznie każda osoba w którymś momencie swojego życia staje przed koniecznością załatwienia jakiejś sprawy formalnej, która wiąże się z czynnościami prawnymi. W takiej sytuacji pomocna jest dobra kancelaria notarialna, gdzie można uzyskać cenne porady oraz sporządzić stosowne dokumenty.

Czym się zajmuje radca prawny o profilu notariusza?

Jest to osoba wysokiego zaufania społecznego, która w zakresie swojej działalności służy poradami prawnymi wszystkim osobom potrzebującym takiego rodzaju pomocy. Fachowo wykonane, zgodne z literą prawa czynności mają na celu maksymalne zabezpieczenie różnego rodzaju interesów klientów, którzy o pomoc prawną się zwracają.

Notariusz poprzez swoje działania nadzoruje i sporządza wszelkie dokumenty, dzięki którym eliminuje możliwości wystąpienia sporów sądowych w wielu sytuacjach życiowych. Każdy notariusz jest powoływany przez ministra sprawiedliwości i jest upoważniony do sporządzania aktów prawnych.

Jakie dokumenty przygotowuje radca o specjalności notarialnej?

Każda kancelaria notarialna posiada w zakresie swojej działalności możliwość sporządzania sformalizowanych aktów prawnych, które praktycznie dotyczą każdej dziedziny życia, zarówno prywatnego, jak i spraw firmowych.

Do tego typu dokumentów należą: akty poświadczenia dziedziczenia, zgodności podpisów, oryginalności innych pism, akty własności, a także niektóre umowy cywilno-prawne. Wszystkie pisma są opatrzone odpowiednimi sygnaturami i pieczęciami, dlatego posiadają niepodważalną ważność także przed organami sądowymi.

Jakie dodatkowe czynności przeprowadza notariusz?

Oprócz sporządzania różnego rodzaju ważnych aktów oraz pism poświadczających, kancelaria notarialna jest również miejscem, gdzie można uzyskać inną pomoc prawną, w tym formalne wnioski w imieniu klienta do instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw.

Do takich czynności należy przygotowanie wniosku do stosownego sądu o dokonanie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, sporządzanie protestów weksli i czeków, a także spisywanie protokołów z posiedzeń spółek prawa handlowego.

Dodatkową czynnością, jaką może wykonać notariusz jest przyjmowanie do depozytu pieniędzy, papierów wartościowych oraz dokumentów i danych przechowywanych na nośnikach elektronicznych. Oddanie do depozytu u notariusza tych przedmiotów jest bezpieczne.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here