Biegunka

Biegunką określamy oddawanie nadmiernie luźnego stolca w ilości co najmniej trzech wypróżnień na dobę masie nie mniejszej niż dwieście gramów. Tyle mówi nam medyczna definicja, ale kto myśli o tym, kiedy w nieoczekiwanej sytuacji brzuch nas zaskakuje?

Biegunka jest jednym z mechanizmów obronnych organizmów i często występuje przy zatruciu organizmu toksynami bakteryjnymi z źle przechowywanego jedzenia lub też przy zakażeniu się bakteriami, które normalnie nie występują w zdrowym układzie pokarmowym. W ten sposób organizm usuwa zagrożenie. Dlatego czasami biegunka jest potrzebna i nie powinno się jej zatrzymywać, ponieważ wydłuża to czas pozostawania toksyn lub bakterii w organizmie.

Co jednak, gdy biegunka nas dopadnie a my jesteśmy w drodze lub po prostu nie mamy możliwości skorzystania z toalety?? Jak zatrzymać biegunkę?Czasami biegunkę lub rozwolnienie możemy ograniczyć dietą. Jest to wtedy tak zwaną biegunka osmotyczna. Zaleca się wtedy spożywanie jakiś papek ryżowych, które pochłaniają wodę w jelitach i spowalniają pasaż jelitowy.

Występują też biegunki wywołane przez leki przeczyszczające, ale raczej biegunki, której wywołało się samemu, nie chce się zatrzymywać. Ponadto przetrzymywanie środków przeczyszczających w organizmie również nie jest zdrowe.

Najszybszym sposobem na zatrzymanie rozwolnienia jak wzięcie tabletki takiej jak laremid czy stoperan. Zawierają one substancje – loperamid – opioid, który hamuje pasaż jelitowy. W nadmiarze może prowadzić do zaparć.

Świetnym rozwiązaniem na biegunkę jest także węgiel aktywowany, który może pochłaniać ogromne ilości płynów z toksynami, a w ten sposób je neutralizuje. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ma on ogromne możliwości pochłaniania. Węgiel aktywowany stosujemy w postaci rozdrobnionej mieszaniny węgla z wodą i wypijamy. Pamiętajmy, żeby usunąć go z zębów, zanim wrócimy do codziennych obowiązków.

Podczas rozwolnienia tracimy dużo wody, dlatego unikanie picia z myślą, że to zatrzyma biegunkę jest myśleniem błędnym. Płyny w biegunce należy uzupełniać.

malamama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here