Dlaczego każda firma powinna skorzystać z usług doradcy kredytowego

Firmy coraz częściej sięgają po źródło finansowania, jakim jest kredyt. Większe przedsiębiorstwa zatrudniają często analityków finansowych, których zadaniem jest między innymi ocena ryzyka kredytowego czy znalezienie najkorzystniejszych ofert kredytowych. Pomimo to warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, jeśli firma zamierza zaciągnąć tego typu zobowiązanie finansowe.

Małe i większe firmy

Doradztwo kredytowe dla firm to idealne rozwiązanie nie tylko w przypadku małych przedsiębiorstw, które zwykle nie mają do dyspozycji dyrektorów finansowych czy analityków, którzy pomogą im dobrać najlepszą ofertę. Doradca kredytowy to osoba, która posiada bardzo dużą wiedzę z zakresu finansów, jednak jej główną specjalizacją są właśnie różnego typu kredyty bankowe.

Poza doborem najkorzystniejszej oferty doradca kredytowy przede wszystkim ocenia możliwości kredytowe danej firmy. Jest to niezmiernie istotne w kontekście tego, o jaki kredyt może starać się dana spółka czy też jednoosobowa działalność gospodarcza. Niemniej jednak aby dokonać trafnej oceny, należy dysponować wiedzą dostępną jedynie specjalistom, a więc z zakresu oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstw. Choć każdy bank ma nieco inne kryteria, pewne punkty pozostają dla wszystkich wspólne. Chodzi bowiem o zabezpieczenie się banków przed kredytobiorcami, którzy następnie nie spłacają swoich zobowiązań. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i spółek.

Kiedy udać się do doradcy kredytowego?

Działalność firmy można podzielić na dwa rodzaje – bieżącą (operacyjną) oraz inwestycyjną. Każdy z typów działalności potrzebuje nieco innego kredytu. W przypadku działalności operacyjnej firmy zwykle zainteresowane są otwarciem linii kredytowej bądź kredytem o niskiej wartości. Natomiast działalność inwestycyjna zwykle potrzebuje znacznych sum kredytowych. Bez względu na to, czy dana firma potrzebuje jedynie chwilowego zasilenia w gotówkę czy też poszukuje źródła finansowania dużego projektu inwestycyjnego, warto skorzystać z usług doradcy kredytowego.

Doradztwo kredytowe dla firm skupia się przede wszystkim na doborze takich ofert, które z jednej strony pozwolą zminimalizować koszty kredytu, z drugiej zaś pozwolą pozyskać potrzebne środki finansowe. Dodatkowo doradca kredytowy pomoże zebrać potrzebną dokumentację, zanim ta zostanie złożona do banku. W przypadku kredytów dla firm wymagania dotyczące dokumentów są spore, dlatego pomoc doświadczonego specjalisty może okazać się nieodzowna.

Kto powinien się skonsultować?

W przypadku mniejszych firm z doradcą kredytowym zwykle kontaktuje się ich właściciel. Tymczasem gdy mowa o dużych spółkach osobą kontaktową może być prezes firmy bądź dyrektor finansowy, a nawet księgowy – czyli osoba odpowiedzialna za pozyskanie kredytu bankowego. Doradca kredytowy może pomóc od początku do końca we wszystkich formalnościach, jednak służy także pomocą w przypadku, gdy firma potrzebuje jednorazowej konsultacji. Wszystko po to, aby ułatwić sobie proces ubiegania się o kredyt, ale też wybrać możliwie jak najlepszą ofertę kredytową wśród obecnie dostępnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here