dlaczego warto czytać książki

Dzisiejsze młode pokolenie coraz rzadziej sięga po książki. Najczęściej jako formę rozrywki wybierają granie w gry na komputerze, przeglądanie portali społecznościowych na smartfonie lub słuchanie ulubionej muzyki. Wśród codziennych zajęć brakuje im już czasu na czytanie. Nie możemy zapomnieć, że to właśnie w domu mamy pierwszy kontakt z książką. Jeśli rodzice od najmłodszych lat zaszczepią nam pasję do czytania, z pewnością w dorosłym życiu również będziemy ją kontynuować. To dom rodzinny kształtuje w nas nawyk czytania.

Jeśli rodzice nie będą go pielęgnować od małego prawdopodobnie książki będą nam się kojarzyły wyłącznie jako przykry obowiązek. Bardzo często spowodowane jest to także tym, że młodzież traktuje lektury szkolne jako nudne, a zarazem trudne książki, które zmuszeni są przeczytać na zajęcia lekcyjne. I myślą, że każda literatura taka właśnie jest.

Można zadać sobie zatem pytanie: dlaczego warto czytać książki?

Czemu rodzice i nauczyciele zachęcają do ich czytania? Chyba najważniejszym atutem książek jest to, że przekazują one ważne wartości takie jak na przykład: empatia, praca, wolność czy patriotyzm i miłość do ojczyzny. Z książek możemy dowiedzieć się, co jest w życiu najważniejsze. Poza tym czytanie poszerza zasób słownictwa. Jest nam łatwiej wysłowić się, co z pewnością wpłynie w przyszłości na nasze życie prywatne i zawodowe. Po za tym jest nam łatwiej dzięki temu zawierać nowe znajomości. Nie boimy się odezwać do innych osób i chętnie uczestniczymy w życiu społecznym.

warto czytać książki

Czytanie książek rozbudza w nas chęć do poznania świata i kultury, więc chętniej chodzimy do teatru, filharmonii czy kina. Film czy sztuka przedstawiona na podstawie literatury może być jej świetnym uzupełnieniem.
Warto czytać książki, ponieważ kształtują one nasz charakter. Wraz z bohaterami literackimi przeżywamy wiele pozytywnych i negatywnych zachowań, które przekładamy na nasze życie. Oceniamy ich postępowania, jednocześnie myśląc nad własnymi decyzjami i postępowaniami. Taka forma konfrontacji z problemem ułatwi nam jego rozwiązanie i podjęcie najlepszych kroków.

Często słyszymy także, że czytanie poprawia pamięć. Wiąże się to niepodzielnie z pracą mózgu, który podczas czytania łączy nową wiedzę z tym, co jest dla nas znane. Pobudzając wyobraźnię ćwiczymy nasz mózg i zachęcamy go pracy.

Czytanie książek to świetny sposób na relaks

Nic tak nie poprawia humoru jak ciepły koc, herbata i ciekawa lektura w zaciszu własnego domu. Czytanie przenosi nas w zupełnie inny świat, w którym bohaterowie zmagają się z wieloma różnymi problemami, a także z radościami. Ucząc się na ich błędach i doświadczeniu rozwijamy w sobie empatię, gdyż bardzo często wraz z postaciami z książek przeżywamy ich emocje-te dobre i te złe. Czytanie pozwala nam zapomnieć o codzienności. Możemy przenieść się w wyobraźni gdziekolwiek chcemy. Wystarczy tylko zdecydować się na ulubiony gatunek literacki. Taki zabieg świetnie łagodzi stres i pozwala nam „wejść” w lepszy nastrój.

Czytanie jest również polecane osobom, które mają problemy z zaśnięciem. Jest to idealny sposób na relaks i zapomnienie o problemach. Poza tym książka lepiej wpływa na mózg i pozwala mu się skoncentrować. Tablet, telewizor czy smartfon poprzez emitowane światło rozprasza nas, a często także rozbudza.
Nie od dziś także wiadomo, że czytając książki jesteśmy mądrzejsi i łatwiej przyswajamy nowe informacje. Błędy ortograficzne również nie są nam straszne, ponieważ przebiegając wzrokiem po wyrazach zapamiętujemy ich pisownie, co później wykorzystujemy, gdy piszemy.

książki

Bardzo często młodzi ludzie nie czytają, ponieważ zganiają to na brak czasu. Nie zdają sobie nawet sprawy, jak dużo poświęcają go na przeglądanie portali społecznościowych, granie w gry na komputerze czy smartfonie lub oglądanie telewizji. Zmniejszenie ilości czasu poświęcanego na jedną z tych rozrywek zapewni nam do niezbędne minimum na czytanie. Warto zacząć czytanie od ulubionego gatunku literackiego, z czasem poszerzając swoje horyzonty o nowe nurty czy autorów.

Idealna lektura to taka, która nie pozwala odłożyć jej na bok, pomimo czekających obowiązków. Warto eksperymentować z literaturą, aby znaleźć to co nas najbardziej interesuje. Na rynku wydawniczym jest wiele inspirujących pozycji, które aż się proszą o przeczytanie. Papierowa książka coraz częściej zostaje wyparta przez ebooki, ale każda forma jest dobra, żeby zagłębić się w lekturze. Jednak musimy pamiętać, że nic na siłę. Czytanie jest pięknie i wartościowe. Trzeba tylko chcieć!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here