Jak zrobić w domu beef jerky?

Jeśli jesteś fanem przekąsek mięsnych, prawdopodobnie słyszałeś o beef jerky. Jest to popularna przekąska w Stanach Zjednoczonych, która zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Beef jerky to suszone, solone i wędzone plastry mięsa, które są nie tylko smaczne, ale także bogate w białko i niskokaloryczne. Jeśli chcesz spróbować tego przysmaku w domowym zaciszu, podpowiemy Ci, jak go przygotować!

Składniki:

 • 500g mięsa (najlepiej wołowego, np. polędwicy)
 • 2 łyżki sosu sojowego
 • 2 łyżki sosu Worcestershire
 • 1 łyżeczka soli
 • 1 łyżeczka czosnku w proszku
 • 1 łyżeczka cebuli w proszku
 • 1 łyżeczka papryki w proszku
 • 1 łyżeczka cukru brązowego
 • 1/2 łyżeczki pieprzu

Przygotowanie:

 1. Krok pierwszy to wybór odpowiedniego mięsa. Najlepiej sprawdzi się polędwica wołowa, ponieważ jest chuda i mało tłusta. Możesz również użyć innych rodzajów mięsa, takich jak indyk czy kurczak, ale pamiętaj, że będą miały nieco inny smak.
 2. Następnie pokrój mięso na cienkie plastry. Ważne jest, aby plastry były równej grubości, aby równomiernie wyschły. Możesz użyć ostrego noża lub maszynki do krojenia mięsa.
 3. Teraz czas na przygotowanie marynaty. W miseczce wymieszaj sos sojowy, sos Worcestershire, sól, czosnek w proszku, cebulę w proszku, paprykę w proszku, cukier brązowy i pieprz. Możesz dostosować ilość przypraw do swojego gustu.
 4. Umieść plastry mięsa w misce z marynatą i dokładnie wymieszaj, aby każdy plaster był pokryty przyprawami. Pozostaw mięso w marynacie na co najmniej 2 godziny, ale najlepiej na całą noc, aby smaki dobrze się przegryzły.
 5. W międzyczasie przygotuj piekarnik. Włącz go na niską temperaturę, około 80-90°C. Jeśli masz funkcję termoobiegu, możesz ją włączyć, aby przyspieszyć proces suszenia.
 6. Wyjmij plastry mięsa z marynaty i odsącz je z nadmiaru sosu. Układaj plastry na ruszcie lub na blasze wyłożonej pergaminem. Upewnij się, że plastry nie nachodzą na siebie.
 7. Umieść ruszt z mięsem w piekarniku i susz przez około 3-4 godziny. Czas suszenia może się różnić w zależności od grubości plastra mięsa i indywidualnych preferencji dotyczących kruchości jerky.
 8. Po upływie czasu sprawdź, czy jerky jest gotowe. Powinno być twarde i suchawe, ale nadal elastyczne. Jeśli jest zbyt miękkie, pozostaw je w piekarniku na dłużej.
 9. Kiedy jerky jest gotowe, wyjmij je z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia. Po ostudzeniu możesz przechowywać je w szczelnym pojemniku lub woreczkach strunowych.

Teraz, gdy wiesz, jak zrobić w domu beef jerky, możesz cieszyć się tą smaczną przekąską w każdej chwili. Pamiętaj, że jerky jest idealne do zabrania ze sobą w podróż, na piknik lub jako dodatek do kanapek. Smacznego!

Wezwanie do działania:

Aby zrobić beef jerky w domu, wykonaj następujące kroki:

1. Przygotuj mięso: Wybierz odpowiednią część mięsa, taką jak polędwica wołowa lub mięso z piersi kurczaka. Usuń nadmiar tłuszczu i pokrój je w cienkie plastry.

2. Przygotuj marynatę: W misce wymieszaj sos sojowy, sos Worcestershire, przyprawy (np. czosnek w proszku, cebula w proszku, papryka) oraz dowolne dodatki smakowe, takie jak suszone zioła czy płatki chili.

3. Zamarynuj mięso: Włóż plastry mięsa do miski z marynatą i dokładnie wymieszaj, aby każdy plaster był pokryty marynatą. Pozostaw mięso w marynacie na co najmniej 2 godziny lub najlepiej przez całą noc w lodówce.

4. Suszenie mięsa: Wyjmij mięso z marynaty i osusz je papierowym ręcznikiem. Rozłóż plastry mięsa na ruszcie lub na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw mięso do piekarnika nagrzanego do około 80-90°C i susz je przez około 2-4 godziny, aż stanie się twarde i suchawe.

5. Przechowywanie: Po ostudzeniu beef jerky przechowuj w szczelnym pojemniku lub woreczkach strunowych, aby zachować świeżość.

Link tagu HTML do strony https://www.lifebox.pl/:
Kliknij tutaj aby odwiedzić stronę Lifebox.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here