Kto dokonuje wpisu w CEPiK?

Wpis w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, znanej również jako CEPiK, jest niezwykle istotnym dokumentem dla każdego właściciela pojazdu w Polsce. To oficjalny rejestr, w którym gromadzone są informacje na temat pojazdów, ich właścicieli oraz historii technicznej. Wpis w CEPiK jest niezbędny przy wielu czynnościach związanych z pojazdem, takich jak sprzedaż, ubezpieczenie czy przerejestrowanie.

Wpis w CEPiK – jakie informacje są gromadzone?

Wpis w CEPiK zawiera wiele istotnych informacji dotyczących pojazdu i jego właściciela. W rejestrze znajdują się między innymi:

• Dane identyfikacyjne pojazdu, takie jak numer rejestracyjny, marka, model, rok produkcji, kolor
  • Dane dotyczące właściciela pojazdu, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL lub NIP
  • Informacje o ubezpieczeniu OC pojazdu
  • Historia techniczna pojazdu, w tym przeglądy techniczne, naprawy, zmiany w dokumentacji

Kto dokonuje wpisu w CEPiK?

Wpis w CEPiK może być dokonany przez kilka podmiotów, które mają do tego uprawnienia. Są to:

1. Wydziały komunikacji

Wydziały komunikacji, które działają w ramach starostw powiatowych, są jednym z podmiotów uprawnionych do dokonywania wpisów w CEPiK. To tam można zarejestrować nowy pojazd, zmienić dane dotyczące właściciela lub dokonać innych czynności związanych z rejestracją pojazdu.

2. Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych, znane również jako BUK, również mają uprawnienia do dokonywania wpisów w CEPiK. Przy zakupie ubezpieczenia OC, biuro to dokonuje wpisu w rejestrze, informując o zawarciu umowy ubezpieczeniowej.

3. Autoryzowane stacje diagnostyczne

Autoryzowane stacje diagnostyczne, które przeprowadzają badania techniczne pojazdów, również mają możliwość dokonywania wpisów w CEPiK. Pozytywny wynik przeglądu technicznego jest rejestrowany w systemie, co potwierdza sprawność techniczną pojazdu.

4. Policja

Policja ma uprawnienia do dokonywania wpisów w CEPiK w przypadku skradzionych pojazdów. Wpis taki informuje o kradzieży i umożliwia podjęcie działań w celu odnalezienia skradzionego pojazdu.

Jak dokonać wpisu w CEPiK?

Aby dokonać wpisu w CEPiK, należy udać się do odpowiedniego podmiotu uprawnionego, takiego jak wydział komunikacji, biuro ubezpieczeń komunikacyjnych lub autoryzowana stacja diagnostyczna. W przypadku rejestracji nowego pojazdu, konieczne będzie dostarczenie wymaganych dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny, dowód osobisty właściciela, umowa kupna-sprzedaży.

W przypadku zmiany danych dotyczących pojazdu lub właściciela, również należy udać się do odpowiedniego podmiotu i dostarczyć niezbędne dokumenty potwierdzające zmianę, takie jak aktualny dowód rejestracyjny, nowy dowód osobisty właściciela.

W przypadku wpisu dotyczącego ubezpieczenia OC, biuro ubezpieczeń komunikacyjnych dokonuje wpisu automatycznie po zawarciu umowy ubezpieczeniowej.

Wpis w CEPiK jest niezwykle istotnym dokumentem dla każdego właściciela pojazdu w Polsce. Rejestr ten gromadzi informacje na temat pojazdów, ich właścicieli oraz historii technicznej. Wpis w CEPiK może być dokonany przez wydziały komunikacji, biura ubezpieczeń komunikacyjnych, autoryzowane stacje diagnostyczne oraz policję w przypadku kradzieży pojazdu. Aby dokonać wpisu, należy udać się do odpowiedniego podmiotu uprawnionego i dostarczyć niezbędne dokumenty. Pamiętaj, że wpis w CEPiK jest niezbędny przy wielu czynnościach związanych z pojazdem, dlatego warto zadbać o jego aktualność i poprawność.

Wezwanie do działania: Sprawdź, kto dokonuje wpisu w CEPiK! Kliknij tutaj, aby odwiedzić stronę Dominikum.pl: https://dominikum.pl/