Liszaj płaski – co to jest jak powstaje i jak to leczyć?

Istnieje wiele chorób skóry, które potrafią wywołać niemały dyskomfort. A jedną z nich jest niewątpliwie liszaj płaski. Ze względu na czas trwania choroby, zaliczany jest on do chorób przewlekłych. Ale jest też i dobra wiadomość – nie zagraża on zdrowiu i można go wyleczyć.

Gdzie może się pojawić?

Najczęściej lokalizuje się on na skórze, ale nie tylko. Dość powszechne są także przypadki rumienia błon śluzowych, czy okolic intymnych, a nawet paznokci. Bez względu jednak na to, gdzie wystąpił, nie należy pozostać obojętnym. Szybka interwencja lekarska jest kluczowa dla zahamowania choroby w jej wczesnym stadium.

Objawy choroby

O tym, że dopadł nas liszaj, świadczyć mogą czerwone grudki na skórze, które wypełnione są płynem i które zlewają się w coraz większą czerwoną plamę. Ich pojawieniu się zawsze towarzyszy nieprzyjemny świąd, a często też i wypadanie włosów. Niekiedy grudki przybierają postać sinoczerwoną, pokrytą drobnymi, białymi paskami, lub postać pęcherzy. W przypadku, gdy choroba atakuje błony śluzowe, zmiany chorobowe przypominają białą siateczkę. Na paznokciach natomiast przybierają postać podłużnych, żółtych bruzd.

Leczenie liszaja

Ponieważ do dziś nie udało się ustalić przyczyny choroby, leczenie ma charakter doraźny i koncentruje się na łagodzeniu objawów. Ze świądem walczy się za pomocą leków antyhistaminowych, a w ostrym przebiegu choroby za pomocą sterydów. Najcięższe przypadki zwalcza się natomiast cyklosporyną i retinoidami. Bez względu też na stopień zaostrzenia objawów, niezwykle pomocna bywa również fototerapia oraz stosowanie maści na bazie sterydów, które skutecznie zmniejszają obrzęk i zaczerwienienia.

Odpowiednia higiena

Liszaj, który jest podrażnieniem skóry należy zawsze traktować delikatnie. W tym celu do codziennej higieny należy stosować wyłącznie delikatne środki na bazie naturalnych składników. Dobrze jest też robić zimne okłady z namoczonych płatków owsianych. Na liszaj w buzi doskonale sprawdzają się natomiast płukanki z szałwii, malwy oraz siemienia lnianego.

http://bio-amore.pl/

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here