dziecko

Dziecko, a w szczególności maluch, który przeżywa pierwsze lata swojego życia narażony jest na wiele chorób zakaźnych. Jest to spowodowane tym, że jest to pierwszy kontakt rozwijającego się układu immunologicznego z patogenami, które odpowiadają za rozwój różnych chorób. Jakie są najczęstsze wirusowe choroby dziecięce? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zakazne-choroby-dzieciece-na-co-moze-zachorowac-twoje-dziecko/ 

Najczęstsze wirusowe choroby wieku dziecięcego 

Do najbardziej charakterystycznych Infekcji wirusowych dzieci należą: 

grypa, jej leczenie opiera się na postępowaniu objawowym, nawadnianiu organizmu, a także stosowanie leków przeciwkaszlowych i przeciwgorączkowych. Powszechnie zwana jest jako infekcja dróg oddechowych. W przebiegu pojawiają się dolegliwości takie jak kaszel, katar, ból głowy, nudności, wymioty i gorączka. 

różyczka, występuje głównie w okresie zimowo wiosennym. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. U małych dzieci ma dosyć łagodny przebieg, jednak dzieci w wieku szkolnym mogą przechodzić się znacznie ciężej. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się wysypka z gówna, bóle mięśni, zapalenie spojówek i powiększenie węzłów chłonnych. 

odra, wywołana jest ona przez paramyxowirusy. Odra przenoszona jest drogą kropelkową. Objawia się wysoką gorączką, kaszlem, katarem, a także wysypką skórną. 

ospa,  objawia się wysypką skórną i świądem skóry, bólami głowy i gorączką. Po wyleczeniu ospy u części osób może dojść do nowotworu pod postacią półpaśca. 

świnka, jest to choroba o Charakterystycznym przebiegu. W jej wyniku pojawia się zapalenie ślinianek przyusznych i bolesne obustronne obrzmienie szyi. Powikłaniami świnki może być zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także zapalenie tarczycy, trzustki czy jąder. 

mononukleoza zakaźna, dochodzi do niej na drodze bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub używanie tych samych przedmiotów. Objawia się ona ogólnym osłabieniem, z bólami mięśniowo-stawowymi, zapaleniem gardła i migdałków, a także powiększeniem śledziony.

Zobacz też: http://www.rodzicdziala.pl/skad-bierze-sie-piata-choroba-czyli-rumien-zakazny/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here