Jak odpowietrzyć grzejnik? Sprawdzone sposoby

Każdej osobie zależy na tym, żeby w zimie grzejniki były na tyle ciepłe, by w mieszkaniu panowała przyjemna temperatura. Odpowietrzanie nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, dlatego z powodzeniem każdy może się jej podjąć. Warto jednak poznać zasady odpowietrzania, aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia instalacji oraz zalania mieszkania wodą.

Kiedy można rozpoznać, że kaloryfer jest zapowietrzony? Zazwyczaj świadczy o tym wychłodzenie mieszkania i charakterystyczne, świszczące odgłosy wydobywające się z grzejnika. Kiedy tylko zaobserwujemy takie objawy, warto od razu odpowietrzyć sprzęt. Brak odpowietrzonego kaloryfera może powodować nie tylko długotrwałe wychłodzenie mieszkania, ale również rdzewienie w jego wnętrzu. Jeśli więc nie odpowietrzymy kaloryfera w odpowiednim momencie, zwlekanie może wiązać się z potrzebą wymiany sprzętu.

Jak odpowietrzyć grzejnik? Nowoczesne kaloryfery wodne są zazwyczaj wyposażone w odpowietrzniki, które automatycznie pozbywają się nadmiaru powietrza. Zawór, którego można użyć ręcznie, jest montowany w zewnętrznej części, dzięki czemu każdy może do niego sięgnąć. Zdarza się również, że aby dostać się do zaworu, należy użyć specjalnego klucza albo innego narzędzia, jak śrubokręt.

Jeśli na grzejniku został zamontowany zawór do ręcznego odpowietrzania, zabieg nie będzie zbyt skomplikowaną czynnością. Zazwyczaj podczas montażu kaloryferów ekipa remontowa przekazuje właścicielowi sprzętu odpowiedni kluczyk, który może być przydatny podczas odpowietrzania. Kiedy jednak mamy do czynienia z zaworem ręcznym, należy wyposażyć się w garnek lub wiaderko, do którego spłynie nadmiar wody.

Warto pamiętać, że podczas odpowietrzania grzejników instalacja grzewcza powinna być chłodna. Zabieg wykonany na grzejniku z ciepłą wodą nie będzie efektywny. Aby na chwilę wychłodzić instalację, wystarczy zakręcić zawór przy kaloryferze. Takie działanie sprawi, że woda szybko osiągnie niską temperaturę, a my będziemy mogli w bezpieczny sposób przystąpić do odpowietrzenia kaloryfera.

smakowisko.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here