Pomysł na biznes

Znalezienie dobrego pomysłu na biznes to chyba najtrudniejsza części zakładania swojej firmy. Oczywiście nie każdy musi mieć swój własny autorski pomysł. Można skorzystać z czyjegoś know-how i założyć franczyzę. Jeżeli jednak chcemy budować swój własny biznes, od podstaw, z naszym pomysłem to musimy bardzo mocno skupić się i przemyśleć czy ten pomysł ma biznesowe szanse. Wiele firm działa w oparciu o znakomite pomysły jednakże te pomysły nie przekładają się w żaden sposób na zarobione pieniądze. Trzeba starać się unikać w biznesie takich sytuacji, ponieważ biznes musi zarabiać – to nie jest instytucja charytatywna. Dlatego też przed rozpoczęciem jakiegokolwiek biznesu wymagane jest stworzenie porządnego biznesplanu, który realnie podchodzi do sytuacji. Realna ocena sytuacji to podstawa w biznesie. Zarówno na etapie tworzenia swojej firmy, jak również później, kiedy firma będzie już przynosiła korzyści albo straty.Trzeba nauczyć się podejmować dobre decyzje. Nie kierować się emocjami, ale faktami wynikającymi z zapisów księgowych. Kiedyś w telewizji był emitowany program dla młodych, zdolnych przedsiębiorców, którzy jednak nie mają pieniędzy na to, aby swój biznes rozpocząć. Właściwie jedyne czego im brakowało to właśnie kapitał. Po jednej stronie był młody zdolny biznesmen (albo wspólnicy) po drugiej stronie – grupa inwestorów, z których jeden, kilka lub żaden decydowali się wejść w ten biznes. To przesada, że w programie brali udział tylko młodzi – niektórzy do decyzji o swoim biznesie dojrzewają przez wiele lat. Niektóre pomysły tak bardzo spodobały się inwestorom, że ci bez wahania zdecydowali się zainwestować, ponieważ zobaczyli w tym nie tylko świetny pomysł ogólnie ale też świetny pomysł na biznes. Jednak niektóre pomysły okazały się zupełnie nietrafione i nie mające żadnych biznesowych perspektyw. Często inwestorzy komentowali: To jest świetny pomysł, świetna rzecz, ale gdzie tu biznes? Oni swoim doświadczonym biznesowym okiem spojrzeli na cały zamysł i wysnuli swoje wnioski. Warto spojrzeć na swój biznes krytycznie. Warto też zasięgnąć porad doświadczonych biznesmenów, którzy niejedno już widzieli i z niejednego pieca jedli chleb. Pomysł na biznes to kluczowa część biznesu, ponieważ na tym opiera się cały koncept, co właściwie będziemy robić. Swój biznes możemy oprzeć albo na handlu albo na usługach. Tak czy inaczej musimy bezwzględnie nauczyć się sprzedawać. To jest absolutna podstawa. W każdym biznesie. Bez naszej umiejętności sprzedawania siebie i swojego produktu albo też swoich usług daleko nie zajdziemy i szybko będziemy musieli swój biznes zamknąć. Przede wszystkim musimy zastanowić się jaka jest grupa docelowa naszego produktu albo usługi. Czy to ludzie w każdym wieku czy tylko kobiety albo tylko mężczyźni? Na tej podstawie zdecydujemy się jak będzie wyglądała reklama i czy w ogóle będziemy korzystać jakieś płatnej formy reklamy czy też na przykład postawimy na social media bezpłatne. Dobrych pomysłów biznesowych jest jak na lekarstwo.Trzeba jednak pamiętać, że wielcy ludzie tego świata również kiedyś zaczynali karierę w biznesie, a wielu z nich rozpoczynało karierę od niepowodzenia. Zatem nie wolno bardzo szybko tracić nadziei i poddawać się. Trzeba wierzyć w siebie i swoje umiejętności, a także swoją biznesową intuicję. Jeżeli jednak kilkanaście osób naszego otoczenia mówi nam, że ten biznes nie ma sensu to zastanówmy się czy przypadkiem nie mają racji. Warto również nie otwierać swojej pierwszej firmy z dużym rozmachem, szczególnie wtedy, kiedy nie mamy odłożonych pieniędzy, tak zwanej poduszki finansowej, która pozwoli nam przetrwać, jeżeli nasza firma będzie przynosiła straty albo nie będzie przynosiła zysku. To wszystko trzeba bardzo rozsądnie i mocno przekalkulować. Dobre pomysły na biznes rodzą się w różnych okolicznościach i zapewne wśród biznesmenów nie ma dwóch takich samych historii rozpoczęcia ich biznesu, rozpoczęcia, w sensie pojawienia się iskierki, pierwszego pomysłu. Zatem wykorzystujmy każdą okazję, aby rozmyślać na temat swojego przyszłego biznesu i czekajmy co też wpadnie nam do głowy. Nie nośmy jednak głowy zbyt wysoko i nie chodźmy z głową w chmurach, ponieważ może się to źle dla nas skończyć. To co cechuje biznesmenowi milionerów to duża pewność siebie i świadomość tego, że zawsze mogą odrobić stracone już pieniądze. Jednakże cechuje ich też duża pokora w stosunku do pieniędzy już zarobionych. Warto zatem podpatrywać życie i historie biznesmenów i milionerów, którzy zaszli bardzo daleko i stworzyli ogólnopolskie albo ogólnoświatowe imperia biznesowe. Nie ma reguły co do tego jaki pomysł na biznes przyjmie się a jaki zostanie odrzucony przez rynek. To wszystko prędzej czy później zostanie zweryfikowane przez rynek. Warto zatem na bieżąco śledzić rynek i trendy w biznesie. Co jakiś czas możemy w specjalistycznych czasopismach branżowych przeczytać na temat prognozowanych branż przyszłości. Chodzi tutaj o to jakie branże będą dobre do zrobienia kariery w przyszłości. Sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia. Jeszcze do niedawna znakomitym biznesem była wypożyczalnia kaset VHS. Dzisiaj już nikt nie korzysta z tego typu nośników, a wszystko znajdziemy w internecie. Jednak są osoby, które na wypożyczalni kaset VHS dorobiły się dużych pieniędzy. Pieniądze trzeba inwestować – nie mogą one leżeć w skarpecie bądź na bankowym koncie bez odsetek. Oczywiście każdy postępuje ze swoimi pieniędzmi tak jak uznaje to za stosowne – jest zupełnie oczywiste i normalne, że nie wszyscy ludzie lubią ryzyko inwestycyjne. Biznes pomysł może być dobry lub zły. Wszystko zostanie w swoim czasie zweryfikowane przez rynek i klientów. Trzeba jednak mieć nadzieję, że te nietrafione pomysły nie pociągną za sobą całkowitej klęski właścicieli tych pomysłów i inwestorów pieniędzy w biznes.Życzmy sobie i innym samych udanych pomysłów biznesowych, ale także pomysłów na życie. Jedno z drugim ma zresztą wiele wspólnego. Można mieć nadzieję, że osoba szczęśliwa w biznesie będzie również szczęśliwa w codziennym życiu, będzie czuła się spełniona.

irelandstats.com/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here