Praca i zarobki leśniczego

Wśród zawodów mamy takie, które są bardziej i mniej bezpieczne. I choć wykonywanie ich dostarcza przyjemności, to jednak zagrożenie dla życia jest duże. Takim właśnie jest zawód leśniczego. Wydawałoby się, że jest bardzo przyjemny, gdyż leśniczy ma ciągły kontakt z naturą. W lesie jest zdrowe powietrze, panuje spokój, co daje możliwość odprężenia i regeneracji sił. Lecz nie do końca jest tak sielsko. Bo praca leśniczego, to także obowiązki i nieustanne zagrożenie, chociażby ze strony zwierząt. Lecz nie tylko zwierząt, gdyż zagrożeniem mogą być również ludzie, jak i walące się drzewa podczas wiatru. Każdy leśniczy jest pracownikiem Państwowego Gospodarstwa Leśnego i chroni lasy należące do Skarbu Państwa. Leśniczy jest podwładnym nadleśniczego. I przełożonym podleśniczego. Do obowiązków leśniczego należy wykonywanie czynności gospodarczych, technicznych, ochronnych, rachunkowych i administracyjnych na powierzonym mu terenie. Teren ten zazwyczaj obejmuje od 15 do 20 tysięcy hektarów. Wiele młodych osób myśli o podjęciu edukacji, w celu zostania leśniczym. Fundamentalnym dla nich pytaniem jest to, ile zarabia leśniczy? Wysokość wynagrodzenia leśniczego zależy od kilku czynników. Na przykład od tego, jakie piastuje stanowisko i jaki posiada staż w zawodzie. Oraz w jakim regionie kraju on pracuje. Bo na przykład nadleśniczy zatrudniony w nadleśnictwie należącym do Puszczy Białowieskiej zarabia 16 tysięcy brutto. A szeregowy leśniczy zarabia 9 tysięcy brutto. Do tego dochodzą oczywiście premie. Czyli podsumowując można powiedzieć, że zawód leśnika, to jeden z najlepiej opłacanych zawodów w naszym kraju. Nie dziwi więc fakt, że wielu młodych ludzi go wybiera. Tym bardziej, że leśniczy może liczyć na otrzymanie służbowego mieszkania, z którego jednak będzie musiał się wyprowadzić w przypadku zakończenia współpracy z nadleśnictwem. Jednak zawód leśniczego, to nie tylko godziny etatowe. To często praca poza godzinami, a nawet w święta. Poza tym leśniczy zmuszony jest do długich i samotnych wędrówek po lesie. I dlatego musi on odznaczać się dobrym zdrowiem i wieloma umiejętnościami.

innowacjaiwiedza.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here