próchnica zębów

Co to jest próchnica zębów?

Próchnica zębów to społeczna dolegliwość zakaźna o charakterze przewlekłym, która może dotyczyć chociażby 90 proc. ludzi w całej Polsce. Jej treścią jest demineralizacja i zniszczenie tkanek zęba, na początku – szkliwa i zębiny, a następnie miazgi. Choroba rozpoczyna się wskutek procesie zmiękczania szkliwa zęba, przez kwasy i toksyny. Kwasy zaczynają się w jamie ustnej wskutek bakterii, które atakują płytkę nazębną. Próchnicy nie można ignorować, ponieważ chorujące na próchnicę zęby mleczne z dużą możliwością zarażają zęby stałe. Początkowymi sygnałami schorzenia są plamki próchnicowe o jasnym zabarwieniu, które wraz z upływem czasu ciemnieją. W ochronie próchnicy zębów najważniejsza jest higiena jamy ustnej. Należy zadbać o właściwe szczotkowanie zębów oraz wykorzystywanie nici dentystycznych. Takie zabiegi powinny być wykorzystywane już u najmłodszych dzieci.

Zapobieganie próchnicy zębów

Profilaktyka próchnicy ma bardzo duże znaczenie i należy ją wykorzystać już w stanie ciąży. W 4. miesiącu życia płodowego początek ma mineralizacja zębów mlecznych, a w różnej połowie ciąży – zębów stałych. Zaburzenie przebyte przez kobietę ciężarną zdecydowanie wpływają na stan narządu zębowego dziecka, i jej braki pokarmowe, szczególnie deficyt w diecie wapnia, fosforu, magnezu, mikroelementów i witamin, mają bardzo istotne znaczenie dla tworzenia zawiązków zębowych, wzrostu zębów i następowej wrażliwości na próchnicę. W trakcie ciąży bardzo ważna jest dobra dieta, zawierająca dostateczną ilość białka oraz ograniczająca ilość cukrów i dająca organizmowi pożywienia bogatego w witaminy, szczególnie A, B, C i D, a także elementy mineralne. Po narodzeniu się dziecka, szczególnie do chwili ukończenia procesie mineralizacji twardych tkanek zębów, żywienie jest jeszcze sprawą kluczową. Dla dziecka najważniejsze jest mienie mlekiem mamy, jakie jest odpowiednim posiłkiem w czasie składania się uzębienia. W późniejszym okresie jakość posiłków musi być zróżnicowana i dopasowana do wymagań rosnącego organizmu.

jak zapobiegać próchnicy zębów
U dzieci, również ponad 16. roku życia, przy zupełnie uformowanym uzębieniu stałym, zapobieganie jest także ważne. Zajmuje się:
spożywanie artykułów mlecznych i warzyw,
żucie pokarmów twardych, włóknistych, ziarnistych, które zachęcają do gryzienia i także oczyszczają zęby,
ograniczenie spożywania słodyczy, długo pozostających w jamie ustnej (toffi, landrynki, lizaki) w przerwach między posiłkami i przed spaniem po wieczornym oczyszczeniu zębów.

Higiena jamy ustnej

W zapobieganiu próchnicy zębów istotna jest wystarczająca higiena jamy ustnej, która winna polegać na stałym i dokładnym oczyszczaniu zębów. Naukę szczotkowania zębów należy rozpocząć w wieku 2–3 lat. Mycie zębów winno składać się rano, wieczorem i w miarę możliwości po każdym posiłku. Szczotka, utrzymywana w czystości, powinna być wymieniania co 3–4 miesiące. Nową szczotkę przed wykorzystaniem należy umyć ciepłą przegotowaną wodą. A po użyciu szczotkę należy dobrze opłukać pod silnym strumieniem bieżącej ciepłej wody, ustawić włosiem pionowo ku górze, w celu łatwiejszego wyschnięcia. Zęby szczotkuje się za każdym razem przeciętnie 2–3 minuty. Wielkość szczotki powinna być dopasowana do rozmiarów jamy ustnej, więc szczotki dla dzieci muszą być dość mniejsze. Szczotki składa się ze sztucznego tworzywa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here