Rezonans magnetyczny i jego zalety

Rezonans magnetyczny to wykorzystywany od lat w medycynie, bezpieczny i precyzyjny sposób diagnozy stanu wielu narządów organizmu. Metoda rezonansu obrazowego pomaga nie tylko zawczasu rozpoznać różnego rodzaju schorzenia, ale również kontrolować proces leczenia.

Do czego służy rezonans magnetyczny?

Z racji swojej uniwersalności, metoda MRI znalazła zastosowanie w diagnozie i profilaktyce rozmaitych typów schorzeń. Niezbędny w onkologii – umożliwiając szybkie wykrycie niepokojących zmian – rezonans ma niebagatelne znaczenie również w leczeniu schorzeń neurologicznych. Metoda pozwala także na uzyskanie precyzyjnego obrazu m.in. układu krwionośnego, mięśniowego, czy szkieletowego. Może zatem służyć zarówno w profilaktyce chorób serca, jak i leczeniu bóli reumatycznych czy urazów ortopedycznych. W przypadku znajdowania u siebie różnego rodzaju niepokojących objawów – np. nawracających bóli, zawrotów głowy czy nudności – skorzystanie z rezonansu obrazowego może wydatnie pomóc postawić odpowiednią diagnozę.

Na czym polega i jak przebiega rezonans magnetyczny?

RMI to nieinwazyjne, bezpieczne dla zdrowia badanie, wykorzystujące działanie fal radiowych, którymi oddziałuje się na pole magnetyczne organizmu. Z badania tego nie powinny korzystać jedynie osoby, którym wszczepiono np. rozrusznik serca czy inne urządzenie elektryczne bądź metalowy element. Pokrewnym przeciwwskazaniem jest np. występowanie opiłków żelaza w tkankach, szczególnie w gałkach ocznych.

Rezonans magnetyczny jest bezbolesny i trwa przeważnie od jednego do trzech kwadransów. Należy przeprowadzać go na czczo – nie trzeba jednak odstawiać przyjmowanych leków. Jedyny dyskomfort stanowi konieczność nieruchomego leżenia w aparacie skanującym, co może być problemem dla osób cierpiących na klaustrofobię. Jednak przez cały okres badania, pacjent pozostaje w ciągłym kontakcie z personelem.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

Badanie metodą RMI najlepiej przeprowadzić w miejscu dysponującym nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą medyczną. Mieszkańcy Lublina i okolic mogą np. skorzystać z oferty http://www.eurodiagnostic.pl/. Firma Eurodiagnostic posiada znakomite opinie, cechując się indywidualnym i profesjonalnym podejściem do pacjenta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here