Czy studia na dobrej uczelni automatycznie zapewnią nam prace? Czy liczy się bardziej kierunek studiów, który wybierzemy? Jakie są obecne trendy na rynku pracy? Wybierać studia humanistyczne czy ścisłe? Kiedyś studia magisterskie były prestiżowe, pochwalić się nimi mogli nieliczni, a zdobycie ich było trudne, ale automatycznie wiązało się ze zdobyciem dobrej pracy. Obecnie studentów na uczelniach jest mnóstwo, magistra przed nazwiskiem można zdobyć w pięć lat bez szczególnego wysiłku i co ciekawe – bez szczególnej wiedzy czy umiejętności. Kierunków na uczelniach jest zatrzęsienie, niektóre wydają się stworzone tylko po to, aby produkować przyszłych bezrobotnych. Uczelnie rokrocznie dostarczają rzesze wykwalifikowanych pracowników, na których nie ma zapotrzebowania. Bo ile jest miejsc pracy dla socjologów czy historyków? Co można robić po pedagogice czy literaturze? Najmniejsze bezrobocie panuje wśród absolwentów studiów medycznych i inżyniersko – technicznych. Zapotrzebowanie na te zawody rośnie, rynek pracy jest otwarty i dostępny. Dlaczego wiec tak mało młodych ludzi decyduje się na takie kierunki? Czy ze względu na fakt, że są one trudne, wymagające? A może nie odpowiadają one ich preferencją?

Jakakolwiek będzie odpowiedz na to pytanie – wiadomo jedno, po medycynie raczej nie będziemy kasjerami w markecie, a po studiach inżynierskich to my przebierać będziemy w ofertach pracy. Warto studiować informatykę – kierunek przyszłości, który obecnie przeżywa najlepszy okres. Niemal każda firma zatrudnia lub w najbliższym czasie zatrudni informatyka.

zainwestujwprzyszlosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here