Pomysł na biznes

Drogi młody człowieku, na pewno stoisz przed nie lada wyborem. Takim, który ma dla ciebie znaczenie priorytetowe. Oto bowiem stajesz przed dylematem wyboru studiów. Decyzja ta wpłynie na całe twoje życie.

Nie dramatyzuję, bo tak jest w istocie. Musisz mądrze i właściwie wybrać studia, bo po co tracić czas? Szkoda życia, energii, zdrowia i pieniędzy na nietrafione decyzje… I zapewne nawet teraz, gdy czytasz ten tekst, przez twoją głowę przemyka milion pytań. Myśli. Różnych, rozmaitych, najprzeróżniejszych. Czy dobrze wybrałem przedmioty maturalne? Czy dobrze wybiorę studia? Co robić? Wyjeżdżać gdzieś za granicę, czy zostać tutaj, w Polsce? I tak dalej, i tak bez końca…

Nie martw się jednak. Nie zadręczaj. Wysłuchaj tylko uważnie tego, co mam ci do powodzenia… a raczej przeczytaj. Tu bowiem kryje się cenna porada, dzięki której – być może – podejmiesz trafną decyzję. A może po prostu zasięgniesz kilku – mniej lub bardziej – przydatnych informacji.

Polska ostatnimi laty rozwija się coraz bardziej, coraz prężniej. Poza tym tu jest stosunkowo bezpiecznie – na szczęście. Możesz z czystym i spokojnym sercem chodzić na koncerty i inne wydarzenia kulturalne, bez obaw, że znienacka ktoś wybuchnie. Bynajmniej gniewem. Wreszcie, nasz kraj potrzebuje ludzi wykształconych. Dlatego też w niniejszym tekście opowiem ci co nieco, jak wyglądają studia w Polsce. Czy cię do nich ten tekst zachęci, czy też nie, to już inna sprawa. W każdym razie zapraszam do dalszej lektury. Jedziemy.

Być może wiesz co nieco o tym, jak wyglądają studia w Polsce. Czy ogólnie, jakiekolwiek studia – gdziekolwiek na Ziemi. Być może dysponujesz jakimiś informacjami z drugiej, trzeciej czy której tam jeszcze ręki – to jednak nie wystarczy. Po to właśnie jest ten tekst, abyś wiedział – lub wiedziała – wszystko to lepiej. I w pełniejszym obrazie.

Postawmy sobie kilka pytań. Po pierwsze, jak wygląda proces rekrutacji na polskich uczelniach? Jak podzielone są studia i w ogóle czym różnią się studia pierwszego stopnia od jednolitych studiów magisterskich? I co to za zwierzę – proces boloński? Kto ma oczy, niechaj czyta zatem, bo za chwilę wszystko stanie się jasne i klarowne jak nigdy dotąd.

Zacznijmy od rekrutacji, bo to sprawa wielkiej wagi. Tu dobra wiadomość – nie ma egzaminów wstępnych na studia. Z wyjątkiem kierunków artystycznych, rzecz jasna. Sam proces rekrutacji wygląda zaś następująco – można go opisać w kilku prostych krokach. Na początku musisz zapoznać się z harmonogramem rekrutacji – jest on dostępny na stronie internetowej wybranej przez ciebie uczelni. Krok następny to złożenie formularza rekrutacyjnego – przez internet, w odpowiednim dla danej uczelni systemie rejestracji kandydatów na studia. Następnie zapłać wpisowe. Gdy otrzymasz wyniki egzaminu dojrzałości, niezwłocznie uzupełnij swój profil w internetowym systemie rekrutacji, następnie zaś czekaj na wyniki rekrutacji. Gdy się już dostaniesz, koniecznie udaj się na uczelnię w celu dopełnienia wszelkich pozostałych formalności. I nie martw się, jeśli nie przyjmą cię za pierwszym razem. Istnieje przecież coś takiego, jak rekrutacja uzupełniająca. Poza tym zawsze ktoś może zrezygnować z miejsca.

Teraz kilka słów na temat systemu edukacyjnego obowiązującego w naszym kraju. Generalnie studia są podzielone – lecz istnieją też jednolite studia magisterskie. Studia dzielą się z reguły na studia pierwszego stopnia – licencjackie lub inżynierskie. Trwają one sześć semestrów – w przypadku inżynierskich siedem – i skutkują uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Studia drugiego stopnia trwają od trzech do czterech semestrów, a ich ukończenie daje tytuł magistra, magistra inżyniera lub inny równorzędny. Są jeszcze studia trzeciego stopnia, czyli doktoranckie – co dają, jest chyba oczywiste. I jeszcze studia podyplomowe, ale to już temat na kolejny tekst. Warto wiedzieć jedno – pozwalają one zdobyć ogromną porcję dodatkowej wiedzy oraz umiejętności. Proces boloński zaś odnosi się do opisanego powyżej systemu edukacyjnego i podziału studiów.

Skoro wiesz już, jak wygląda proces rekrutacji i jak podzielone są studia w Polsce, możesz spokojnie zastanawiać się nad wyborem odpowiedniego kierunku, który nie dość, że nie będzie dla ciebie zmorą, to jeszcze zapewni ci godną przyszłość. Tu też doczekasz się kilku istotnych informacji, które – być może – pomogą ci w podjęciu decyzji.

W Polsce funkcjonuje prawie pięćset uczelni i szkół wyższych. Większość z nich to prywatne szkoły wyższe, obfitujące w różnorodne kierunki. Jest więc z czego wybierać. Co nie znaczy, rzecz jasna, że jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nic bardziej mylnego. Taka mnogość uczelni i kierunków może przyprawić każdego o nie lada ból głowy. Ty jednak na pewno wybierzesz mądrze. Generalnie mówiąc i ogólnie rzecz biorąc, kierunki studiów w Polsce podzielone są na następujące grupy: studia artystyczne, studia ekonomiczne, studia filologiczne, studia humanistyczne, studia matematyczno-informatyczne, studia medyczne, studia mundurowe i ochroniarskie, studia pedagogiczne, studia prawnicze i administracyjne, studia przyrodnicze, studia społeczne, studia techniczne, studia teologiczne, studia z zakresu marketingu i zarządzania, hotelarstwo, turystyka i transport, stosunki międzynarodowe, a także transport i logistyka. Jest więc z czego wybierać. Na pewno więc wybierzesz mądrze i odpowiednio.

Niestety, mam złą wiadomość – zapomnij o bezpłatnych studiach. To mit, który można między bajki włożyć. Wiadomo, obowiązek płacenia czesnego mają tylko i wyłącznie studenci uczelni prywatnych. „Państwowcy” już tego nie muszą – chyba że chodzi o studia niestacjonarne i podyplomowe. Te zawsze są płatne. Ponadto są inne wydatki. Bo załóżmy, że wybierasz się na studia do któregoś z wielkich ośrodków akademickich. A tam życie do tanich nie należy – warto o tym pamiętać. Jeśli mieszkasz w którymś z tych miast, a szczególnie u rodziców – przynajmniej koszta utrzymania ci odpadają. Nie każdy jednak ma tak dobrze. A – niestety – wszystko teraz kosztuje, a za darmo nie ma praktycznie niczego.

Nie zniechęcaj się jednak. Za granicą jest drożej – a w Polsce wcale poziom edukacji nie jest gorszy. Warto więc wybrać studia w Polsce.

www.irelandstats.com/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here