Już sama polska konstytucja gwarantuje każdemu polskiemu obywatelowi prawo do nauki, a kolejne przepisy nakładają na nich obowiązek szkolny. Sama edukacja w naszym kraju finansowana jest w dużej mierze głównie przez państwo, co często jest jedyną szansą dla osób i rodzin mniej zamożnych, których nie byłoby normalnie stać na wysłanie swoich dzieci przez wszystkie etapy edukacji. Najniższym jej szczeblem jest przedszkole, do którego uczęszczają dzieci zazwyczaj od trzeciego do szóstego roku życia, potem z kolei przychodzi edukacja w szkole podstawowej, którą można podzielić na kolejne dwa etapy – edukację wczesnoszkolną w klasie pierwszej, drugiej i trzeciej oraz klasy 4-6, w których następuje już nauczanie wyspecjalizowane, powierzane konkretnym nauczycielom w konkretnych przedmiotach. Następnym etapem jest trzyletnie gimnazjum, w którym zazwyczaj po raz pierwszy uczniowie (a w zasadzie ich rodzice, jako że mają oni decydujące zdanie w sprawie swoich dzieci do 18. roku życia) mogą wybierać pierwsze kierunki i profile klas, mając ich przygotowywać do dorosłego życia. Następnie mamy liceum bądź szkołę zawodową, czyli pierwszy poważny wybór, który bardzo zaważa na dalszej przyszłości już nie dziecka, a nastolatka. W szkole średniej mogą oni wybierać kolejne specjalizacje i profile, przechodząc wreszcie do edukacji wyższej, czyli wybrania odpowiedniego kierunku studiów, właściwej uczelni oraz zaplanowana sobie dorosłego życia i przyszłego zawodu.

ashoka.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFranczyzna
Następny artykułUniwersytet-pomysł na biznes ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here