Wyrobienie dowodu osobistego

Ukończenie osiemnastego roku życia to duże wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka. Oznacza to powolne wkraczanie większymi krokami w dorosłość. Oznacza to także większą liczbę praw, ale również i większą liczbę obowiązków. Oczywiście samo ukończenie osiemnastego roku życia nie sprawia, że człowiek jest automatycznie bardziej dorosły, jest w stanie sam o siebie zadbać i podejmuje bardziej racjonalne decyzje. Jednym z obowiązków jest konieczność wyrobienia dowodu osobistego. Z tego tytułu warto więc dowiedzieć się, ile się czeka na dowód osobisty, gdzie można dowód osobisty wyrobić, kiedy się zgłosić pod odbiór dowodu osobistego, jak wypełnić druk o wyrobienie dowodu osobistego, czy są opłaty za wyrobienie dowodu osobistego, jak wygląda wniosek o przyznanie dowodu osobistego. Oczywiście dowód osobisty nie jest wymagany tylko w przypadku osiemnastolatka. Sam dowód ma bowiem swoją datę ważności. Dawniej przyznawano go na dziesięć lat, obecnie jest przyznawany na okres lat pięciu. Osoba, której ta data ważności upływa, jest zobowiązana podjąć niezwłocznie działania o przyznanie nowego dowodu osobistego. To samo tyczy się osoby, która zmieniła dane wskutek zmiany miejsca zamieszkania albo której wygląd zmienił się na tyle, że ciężko jest rozpoznać ją ze zdjęcia. Wniosek o dowód osobisty, można złożyć zarówno w urzędzie, jak i przez internet. Potrzebne w tym celu jest: sam wniosek o wyrobienie dowodu osobistego, zdjęcie bez nakrycia głowy oraz dotychczasowy dowód osobisty, jeśli jest to wniosek osoby, która nie wyrabia dowodu po raz pierwszy. Wniosek o dowód osobisty można złożyć a najbliższym urzędzie w swojej gminie. Usługa jest bezpłatna, natomiast na sam dokument trzeba czekać najczęściej do trzydziestu dni. Zdarza się jednak, że dowód osobisty czeka na nas gotowy do odebrania w urzędzie już po dwóch tygodniach. Coraz więcej osób wypełnia jednak wniosek przez internet. Jest to bardzo proste, znacznie mniej czasochłonne niż fatygowanie się do urzędu, a także wygodniejsze.

forum-liderow.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here