Budowa miast tysiac lat temu

Miasta, które budowano w średniowieczu musiały spełniać kilka podstawowych warunków. Jednym z najważniejszych był warunek lokacyjny – miasto musiało znajdować się na takim terenie, który ułatwiałby ochronę owego miejsca przed wrogami. średniowiecze to okres, który właściwie, jak pokazuje historia, decydował o tym, jak potoczą się losy danej osady przez najbliższe kilkaset lat. Jeśli jakieś miasto rozrosło się w okresie Średniowiecza do ogromnych rozmiarów w Europie, dotrwało zazwyczaj w swojej potędze do dzisiaj, a te miasta, które nie rozwinęły się już tak wcześnie, zazwyczaj nigdy już nie mogły być bardziej zamożne. To, co decydowało o tym, że miasto nie tylko rozwijało się, ale także przetrwało, było przede wszystkim położenie geograficzne. Miasta położone nad rzekami miały największe możliwości rozwoju, podobnie jak miasta znajdujące się nad jeziorami, czy nad morzem, jak Gdańsk i Grynia, czy Nowy Jork. Ponadto ważne było usytuowanie miasta na głównych szlakach handlowych. Na tej zasadzie rozrosła się na przykład Wenecja.

meblewsieci.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here