Ból głowy nie należy, niestety, do rzadkich dolegliwości. Gdy dolegliwość ma charakter ciągły, może – a nie musi – informować o choroby. Do stałych, codziennych bólów głowy decyduje się (zwłaszcza rozpoznawane) uciski napięciowe, hemikranię trwałą i długotrwałą migrenę.

Jeśli nie przypadłość, to?

Ból głowy decyduje się na pierwotne (samoistne) i wtórne (wywołane chorobami). Samoistne uciski głowy nie składają się zmianami strukturalnymi w mózgu – prawdopodobnie za dolegliwości odpowiadają zmiany w naczyniach lub nerwach, czasem ma się zaburzenia w ciągach wytwórczości neuroprzekaźników. Do najpopularniejszych samoistnych bólów głowy przynależą uciski głowy typu napięciowego, migrena oraz klasterowy nacisk głowy. Każda z tych choroby może przybrać uciążliwą formę długotrwałą. Uciski napięciowe (określane stresowymi, wywołanymi przez wzmożone napięcie mięśni) mają charakter tępy, uciskowy, obejmują całą głowę lub wydają się w strefach skroni. Natężenie dolegliwości jest słabe, natomiast nacisk może powoli rozwijać się i mieć w choroba długotrwałą, jaka pojawia się systematycznie. Gdy interesuje Cię to, to zdecydowanie przeczytaj tenże artykuł.

bóle głowy mogą mieć różną przyczynę

Czym jest ciągły codzienny ucisk głowy?

Za ciągły codzienny ból głowy (określany również normalnym uciskiem głowy) uważa się ból głowy, jaki jest ponad czterech godzin dziennie i występuje przez ponad piętnaście dni w miesiącu przez czas ponad trzech miesięcy. Ciągły codzienny nacisk głowy nie jest swoistym typem nacisku głowy, jednak określeniem odnoszącym się do wielu rodzajów nacisku głowy, których częstotliwość i długość trwania uniemożliwia odpowiednie działanie. Ogólnie nacisk głowy można sklasyfikować jako:
1. pierwotny (odmiennie samoistny) – sama obecność ból głowy stanowi przypadłość, oraz jego treści nie są w całości poznane;
2. wtórny (odmiennie objawowy) – nacisk głowy spowodowany jest obecnością innego schorzenia uczącego się wenątrzczaszkowo lub ogólnoustrojowo.

Pierwotne bóle głowy – etiologia nieznana

Nie wiadomo, jakie etiologie wywołują migrenowe bóle głowy. Jest, co prawda, mnóstwo informacji na ten temat, jednak żadna spośród nich nie rozwiewa jakichkolwiek wątpliwości, jakie wtórują dolegliwości. W migrenie nacisk obejmuje jedną stronę głowy, ma charakter pulsujący, zwiększa go trening sportowy. Cierpiący są także ze powodu na mdłości, mdłości, światłowstręt. Dotychczas nie ustalono precyzyjnie, co sprawia klasterowy nacisk głowy. Zaważono natomiast, że częściej pojawia się u osób, u których przypadki choroby były w grupie (nie udało się jeszcze udowodnić genetycznego źródła dolegliwości). Klasterowy ból głowy okazuje się napadami silnego, jednostronnego nacisku z zaczerwienieniem i łzawieniem oka, potliwością twarzy oraz wyciekiem wodnistej wydzieliny z nosa. W formach przewlekłych ataki mogą występować systematycznie, przez okres większy aniżeli rok. Nie można określić również jednego czynnika odpowiadającego za hemikranię ciągłą, ale jej objawy częściej doskwierają osobom spokrewnionym. Przypadłość okazuje się uciskiem połowy głowy, z towarzyszącym łzawieniem i zaczerwienieniem oka, obrzękiem jednej części twarzy, opadnięciem powieki. Nieduży nacisk ważny jest często; zaostrzenie objawów może zachowywać się chociażby kilka dni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here