Ciąża choć często wyczekiwana jest też okresem stresu. Młodzi rodzice zastanawiają się jak odnajdą się w nowej roli, jak będzie wyglądało ich życie po porodzie. Wiele osób boi się, że nie poradzi sobie w roli przyszłego ojca czy matki, ale takie obawy są zupełnie naturalne. Często najbardziej stresującym momentem jest powrót ze szpitala do domu. Mała istotka nie potrafi nam zakomunikować swoich potrzeb w inny sposób niż płaczem i niepokojem, na szczęście rodzi się w nas instynkt, który pozwala odsunąć swój strach na bok i opiekować się dzieckiem najlepiej jak potrafimy.

Ciemiączko u niemowlaka – co to jest i kiedy się zrasta?

Szczególną uwagę należy zwrócić na ciemiączka – są ta krawędzie kości, które w przyszłości zaczną się zrastać, jednak są potrzebne by dziecko mogło łatwiej przejść przez kanał rodny. Ochraniają mózg grubą błoną, która jest równocześnie bardzo elastyczna. Podczas początkowych badań lekarz zawsze sprawdza ich stan oraz etap zrastania. Niepokojące są takie objawy jak nadmierny płacz, gorączka, pulsowanie ciemiączek – powinniśmy to skonsultować z pediatrą i neurologiem w jak najszybszym czasie.

Wiele świeżo upieczonych rodziców boi się dotykania główki dziecka, jednak zwykły dotyk nie wyrządzi krzywdy. Oczywiście to bardzo wrażliwa część ciała maluszka, ale nie wolno jej pomijać przy kąpaniu i zabiegach pielęgnacyjnych. Zazwyczaj położna pokazuje jak prawidłowo umyć noworodka i jak o niego dbać. W razie wątpliwości zawsze lepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy mają doświadczenie oraz potrzebną wiedzę.

Ciemiączko przednie zmniejsza się wraz z rośnięciem dziecka. Zrasta się od około 10 do 18 miesiąca życia, choć może to też nastąpić trochę wcześniej. Zaniepokoić nas powinno zrastanie przed 9 miesiącem.

Z kolei ciemiączko tylne zrasta się o wiele szybciej. Jego zespolenie może nastąpić nawet w 6-8 tygodniu życia. Powinno zrosnąć się do osiągnięcia 16 tygodnia.

Zbyt szybkie jak i zbyt późne zrośniecie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

gdansk4u.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here