Co to jest skryptorium?

Pisanie towarzyszy ludziom od dawien dawna. Chęć upamiętnienia wydarzeń i przekazania ich na rzecz potomnych, którzy powinni o nich wiedzieć i ich znać, panowała już od wczesnych czasów, kiedy to człowiek był bardzo pierwotny. Rysował wtedy bowiem w jaskiniach liczne malowidła, które można odebrać jako wczesną formę pisania. Dopiero z czasem ludzie nauczyli się pisma i wymyślili alfabet. Są to jednak dość późne czasy. Początkowo wszystkie wydarzenia i historie były przekazywane, można powiedzieć, drogą pantoflową, czyli po prostu z ust do ust. Kiedy ludzie nauczyli się pisać i czytać, dużo rzeczy stało się z pewnością łatwiejsze.
Co to jest skryptorium? Jest to nazwa, która określa średniowieczny pulpit przeznaczony do pisania oraz czytania. W klasztorach pojęcie to oznaczało pomieszczenia, w których przepisywano księgi. Od tego wzięło się pojęcie, jakim określano początkowo jedynie księży – skryptorzy lub skryby.
Jak powszechnie wiadomo, początkowo jedynie księża byli warstwą, która była wykształcona i potrafiła zarówno pisać, jak i czytać. Panujące restrykcyjne zasady wpływały na to, że poeci średniowieczni bywali w większości księżmi. Dopiero z czasem dopuszczono do nauki osoby świeckie. Dopiero po długim czasie również te osoby zaczęły pisać. sama historia polskiego piśmiennictwa jest bardzo interesująca i z pewnością skrywa jeszcze bardzo wiele tajemnic. Warto zatem czasem się tym zainteresować i być może bardziej zagłębić w historię, która tak naprawdę wpłynęła na to, że dzisiaj odsetek analfabetyzmu jest bardzo niewielki.

wpudrze.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest probiotyk
Następny artykułCo to jest twoo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here