czy cukinie można mrozić

Jedną z najłatwiejszych metod utrwalania żywności jest mrożenie, zaliczane też do jednych z najszybszych metod utrwalania żywności. Proces ten nie wymaga użycia konserwantów, a także ogranicza do minimum straty witamin, minerałów czy innych związków odżywczych. Mrożenie pozwala zachować wygląd, barwę a także smak potraw. Jest też doskonałym sposobem na przetrzymywanie owoców i warzyw, które występują tylko sezonowo. Dzięki temu, nawet zimą, gdy sezon na większość z nich się skończył możemy mieć do nich dostęp.

Czy wszystko możemy mrozić?

Praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do mrożenia każdego rodzaju owoców czy warzyw. Wielu z nas pewnie zastanawia się czy cukinie można mrozić? Odpowiedź jest prosta- oczywiście, że tak. Jednakże, zarówno warzywa jak i owoce należy odpowiednio przygotować przed mrożeniem. Jest to niezbędny proces pozwalający na zachowanie smaku, wartości odżywczych, konsystencji, a nawet bezpieczeństwa żywności, która mamy w ten sposób przechowywać.

Produkty do mrożenia należy dokładnie przeglądnąć, a wszystkie owoce/warzywa, które są uszkodzone, obite, zepsute czy nawet nadgniłe albo zapleśniałe- od razu usunąć. Takie produkty nie nadają się do mrożenia. Niska temperatura wydłuża trwałość, ale nie poprawia jakości, stąd też produkty muszą być w idealnym stanie. Po posortowaniu warzyw/owoców, należy je dokładnie umyć i osuszyć, gdyż w trakcie mrożenia mokre owoce i warzywa pokryją się warstwą dodatkowego i niepotrzebnego lodu. Lód spowoduje zbrylenie się produktów, przez co utrudni późniejsze ich rozmrażanie z zachowaniem odpowiedniej konsystencji.

cukinie można mrozić

Suche warzywa i owoce szybciej się mrożą, a potem też równomiernie się rozmrażają. Ponadto, nie sklejają się. Oprócz mycia, w zależności od rodzaju warzyw czy owoców może być konieczne ich obranie lub nawet usunięcie pestek i szypułek. Wiele produktów wymaga wcześniejszego blanszowania, które pozwoli zachować jak najwięcej właściwości warzyw i owoców, a także odpowiednio je zabezpieczy. Blanszowanie polega na zanurzeniu na około 60 sekund lub przelaniu wrzątkiem całych lub pokrojonych warzyw.

Proces ten wykorzystuje się w celu zachowania smaku, aromatu oraz barwy produktów. Blanszowanie też znacząco ułatwia i przyspiesza obróbkę produktów już po rozmrożeniu. Jakie produkty najlepiej blanszować? Do blanszowania należy przygotować np. brokuły, kalafior, groszek czy fasolkę szparagową. Świetnie nadaje się też marchew, por, a także warzywa liściaste jak: szpinak i jarmuż. Z kolei np. cukinii, pieczarek, cebuli, czosnku oraz papryki nigdy nie należy blanszować. Małe owoce i warzywa można mrozić w całości, te większe lepiej pokroić.

Cukinię można pokroić w kostki, dynię najlepiej też, zaś paprykę, marchew czy pora najpraktyczniej jest pokroić w paseczki/słupki. Odpowiednie przygotowane i pokrojone warzywa pozwolą zaoszczędzić i lepiej wykorzystać miejsce w zamrażalniku. Są łatwiejsze do ułożenia i automatycznie zajmują mniej cennego miejsca.
Owoce jagodowe (maliny, borówki) o podobnych rozmiarach zaleca się mrozić na tackach i dopiero później przesypywać do worków. Wśród pomysłów pojawia się też mrożenie przygotowanego wcześniej puree z owoców lub warzyw i zamrożenie go w foremkach do lodów. Sposób ten pozwala na dokładne odmierzenie porcji i późniejsze łatwiejsze ich wykorzystanie do koktajli, sosów czy innych dań.

cukinia

Przygotowanie cukinii do mrożenia

W pierwszej kolejności cukinię należy dokładnie umyć, a następnie obrać. Młodą cukinię w całości kroi się w kostki, gdy zaś jest przerośnięta, należy usunąć z niej miąższ wraz z pestkami. W tym samym czasie w garnku należy zagotować wodę. Do gotującej wody wrzuca się cukinię porcjami i gotuje przez około 2 minuty. Po tym czasie, cukinię przekładamy na sito i hartujemy przelewając ją zimną wodą. Tak przygotowane warzywo można wkładać do woreczków przeznaczonych do mrożenia lub do zwykłych woreczków foliowych, lecz te lubią się rwać.Innym sposobem mrożenia cukinii jest ścieranie na tarce.

Tak przygotowaną masę przekłada się następnie do silikonowych foremek na muffinki, a dalej mrozi. Po zamrożeniu, foremki usuwamy, a zamrożoną cukinię przekładamy do torebek i umieszczamy w zamrażarce. Cukinia w takiej formie doskonale nadaje się do wypieków, nie trzeba jej wcześniej rozmrażać, ponieważ od razu jest poporcjowana. Najbardziej znanym sposobem mrożenia cukinii jest jej pokrojenie w kostkę (często ze skórką jeżeli warzywo jest młode) i mrożenie. Tak przygotowana cukinia będzie przydatna do zup lub sosów. Cukinia jest lekkostrawna i bogata w składniki odżywcze,stąd też warto ją mrozić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here