chomik je

Chomik jako mały gryzoń o bardzo szybkiej przemianie materii musi być odpowiednio karmiony. Jego sposób żywienia w dużym stopniu decyduje o zdrowiu zwierzątka oraz długości jego życia.

Czym karmić chomika?

Chomiki są zwierzętami wszystkożernymi. Podstawowe danie chomika stanowi ziarno. Jest to mieszanka nasion, pokarm taki można kupować jako gotowy w sklepach zoologicznych. Jest on wówczas o składzie dobranym do potrzeb chomika oraz wzbogacony o niezbędne witaminy konieczne do prawidłowego funkcjonowania zwierzątka.
Można również pokarm podstawowy przygotować samodzielnie, ale należy wówczas pamiętać o właściwych proporcjach różnych nasion w przygotowywanym pokarmie. Chomiki najbardziej lubią ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa oraz ziarna słonecznika i dyni. Komponując różnorodne mieszanki należy pamiętać, aby ilość przygotowanego pokarmu była zawsze taka sama.

Oprócz pokarmu podstawowego należy chomikowi podawać dodatki uzupełniające i urozmaicające dietę. Pokarmem takim, smakołykiem dla chomika, mogą być zioła, korzenie, nasiona traw, płatki kwiatów oraz suszone warzywa i owoce. Mogą to być również nasiona lnu, rodzynki, suszony makaron, orzeszki ziemne lub laskowe, płatki kukurydziane lub owsiane, kolby prosa, sucharki lub kawałek suchego chleba, a także kolba kukurydzy.

chomik

W jadłospisie chomika powinien również znaleźć się pokarm mokry. Będą to przede wszystkim świeże owoce i warzywa. Do najbardziej lubianych i polecanych w karmieniu chomika należą słodkie jabłka, gruszki i banany. W niewielkich ilościach można zwierzęciu podać truskawki, maliny, wiśnie lub czereśnie.
Z kolei do wskazanych w jadłospisie warzyw należy marchewka, pomidory, ogórki, seler, kalarepka, dynia, cykoria, pietruszka i rzodkiewka. Nie wolno podawać chomikowi sałaty ze względu na dużą zawartość w niej pestycydów oraz ziemniaków, cebuli, kapusty, a także ziaren roślin strączkowych. Nie można również karmić chomika owocami cytrusowymi oraz owocami kiwi.

W diecie chomika powinna również znaleźć się pewna ilość białka zwierzęcego. Aby go zapewnić, podaje się średnio dwa razy w tygodniu odrobinę gotowanego bez przypraw drobiu, gotowanego jajka, suszonych owadów przeznaczonych dla gryzoni lub kawałek suszonego drobiu czy ryby.

Podawany pokarm nie może pochodzić z przydrożnych czy zanieczyszczonych okolic, bowiem już niewielka ilość zawartych w nim toksyn może okazać się zabójcza dla chomika. Należy również zwracać uwagę na żywienie w okresie zimowo-wiosennym i dostępność w powyższym okresie nowalijek, które mogą być spryskiwane szkodliwymi chemikaliami. Pokarm podawany chomikowi nie może być przeterminowany, spleśniały ani zanieczyszczony.

Każdy kawałek podawanego mu jedzenia musi być dokładnie umyty i osuszony. Pokarm powinien być podawany w małych porcjach, najlepiej w takim ilościach, żeby wystarczył na jeden dzień, w temperaturze pokojowej. Chomiki, robiąc zapasy, przenoszą pokarm w okolice legowiska. Z tego powodu należy codziennie przeglądać to miejsce i usuwać zgromadzone tam zapasy, które uległy już zepsuciu lub spleśniały. Aby chomik nie poczuł się zagrożony, nie należy usuwać wszystkich zgromadzonych przez niego zapasów na raz.

Chomik, tak jak każdy z gryzoni posiada zęby bezkorzeniowe, czyli stale rosnące. W związku z powyższym musi mieć ciągle możliwość ich ścierania. W tym celu najlepsze będą podawane do obgryzania gałązki wraz z liśćmi. Najlepiej do tego nadają się gałązki wierzby, buku, leszczyny lub drzew owocowych. Chomiki lubią obgryzać nie tylko liście i pąki, ale także korę z podawanych im gałęzi.

czym karmić chomika

Oprócz jedzenia muszą mieć stały dostęp do picia

Podawana woda powinna być przegotowana i ochłodzona. Można również podawać chomikom mleko. Jest to wskazane zwłaszcza dla samiczek spodziewających się potomstwa lub karmiących młode. Ciężarne samiczki oraz karmiące muszą ponadto otrzymywać około jednej trzeciej pożywienia więcej. W ich diecie musi znaleźć się zwiększona ilość białka, musi być również wzbogacona o fosfor i wapń. W celu zapewnienia im powyższych składników podaje się oprócz wymienionego już wyżej mleka również biały ser oraz larwy mięczaków.

Należy pamiętać, aby po zakupie chomika jego dietę urozmaicać w sposób stopniowy. Nie wolno gwałtownie zmieniać diety chomika. Przez około pierwszego tygodnia po zakupie zwierzę powinno być żywione pokarmem zbliżonym do dotychczasowego. Nagła zmiana żywienia może przyczynić się do rozchorowania się zwierzątka. W celu prawidłowego rozwoju chomika można również podawać mu specjalne witaminy, głównie witaminy D i E, których możliwość zakupu istnieje u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here