czyszczenie kamienia nazębnego

Kto z nas nie chciałby mieć pięknych, białych i zdrowych zębów? Pozbawionych przebarwień, ubytków, osadu i plamek, by móc uśmiechnąć się szeroko i nie wstydzić? Zapewne każdy. Podstawą posiadania zdrowego uzębienia jest odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne szczotkowanie, czyszczenie kamienia nazębnego, regularne wizyty u stomatologa i unikanie potraw barwiących. Z tych potrzeb powstał odłam stomatologii zajmujący się dbaniem o piękny uśmiech- stomatologia estetyczna.

Ten dział medycyny zajmuje się przywracaniem pięknego uśmiechu i nadawaniem mu naturalnego wyglądu. Stomatologia estetyczna skierowana jest szczególnie do osób, które mają problem z wyglądem własnych zębów, nie są zadowoleni z ich kształtu, koloru lub przebarwień mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Główne rodzaje zabiegów, jakimi zajmuje się stomatolog w tej dziedzinie jest: wybielanie zębów różnymi metodami, usuwanie i czyszczenie kamienia nazębnego (piaskowanie) i wykonywanie oraz umiejscawianie licówek.

Najbardziej popularnym zabiegiem w obecnych czasach jest wybielanie zębów

Każdy z nas chce posiadać piękny i błyszczący „Hollywood smile”, niektórzy więc decydują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym by dzięki współpracy profesjonalistów oddać się zabiegowi rozjaśniania zębów. Najczęściej zabieg wybielania zębów wykonuje się w czasie jednej wizyty (który później może być oczywiście powtórzony). Wykorzystuje się do tego zabiegu specjalną nakładkę na zęby, do której wprowadzany jest specjalny preparat mający właściwości rozjaśniające.

u dentysty

Po nałożeniu nakładki z preparatem na zęby jakie chcemy wybielić (w szczęce czy w żuchwie) nakierowuje się na nią światło ze specjalnej lampy, która emitując fale uaktywnia składniki w żelu działające wybielająco na zęby. Efekt natychmiastowego wybielenia zębów utrzymuje się przez różny czas, w zależności od pacjenta, jego higieny i trybu życia. Najczęściej pojawia się granica około 3 lat, ale w sytuacji pacjenta palącego papierosy i pijącego duże ilości płynów barwiących jak kawa czy soki z czarnej porzeczki lub buraków- efekt utrzyma się zdecydowanie krócej. Koszt zabiegu jest też stosunkowo wysoki, zabieg kosztuje od 1000 zł. Innym rodzajem zabiegu wybielania zębów jest wybielanie nakładowe.

Stomatolog pobiera wycisk szczęki żuchwy pacjenta, po czym wykonuje specjalne nakładki z miękkiego materiału dostosowane do uzębienia pacjenta. Nakładka ta jest specjalnie przygotowywana, by umieszczany preparat do wybielania mógł się w niej „zmieścić” i nie narażać przyzębia czy dziąseł na podrażnienia. Czas trwania zabiegu wybielania jest o wiele dłuższy, trwa od dwóch do czterech tygodni.

Pacjent codziennie umieszcza na zęby nakładki z żelem wybielającym, który stopniowo wybiela zęby. Przed podjęciem się tego typu zabiegu wybielania pacjent koniecznie powinien usunąć i wyleczyć wszelkie ubytki (preparat wybielający bardzo podrażnia zęby z ubytkami). Cena zabiegu jest nieco mniejsza, niż wybielania w gabinecie za pomocą lampy, jednak jest to i tak dość wysoki koszt- ok 700 zł.

W przypadku wystąpienia martwego zęba, po leczeniu kanałowym, który zmienił kolor lub się przebarwił również istnieje możliwość jego wybielenia, cena wtedy jest zdecydowanie mniejsza i oscyluje w granicach 100-200 zł.
Piaskowanie zębów czyli usuwanie kamienia nazębnego jest kolejnym bardzo popularnym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych. Istnieje kilka różnych metod wykonywania tego zabiegu, które różnią się między sobą ceną. Ważne jest też pytanie, czy taki zabieg boli, jednak najczęściej jest to związane z delikatnym dyskomfortem czy nadwrażliwością, aniżeli z silnym bólem.

kamień nazębny

Zabieg usuwania kamienia nazębnego polecany jest do wykonania każdemu dorosłemu co najmniej 1-2 razy w roku, pozwoli to na utrzymanie zębów w dobrym stanie, usunięcie osadu, wygładzenie ich i zapobieganie osadzania się ponownie kamienia nazębnego. Zabieg może być wykonany za pomocą skalera, który dzięki ultradźwiękom uderzając strumieniem wody o powierzchnię zęba rozbija kamień i go usuwa. Skaling można podzielić na naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Oba te zabiegi zaliczają się do zabiegów chirurgicznych. Skaling naddziąsłowy obejmuje zabieg na koronie zęba, tuż przy kieszonce dziąsłowej gdzie najczęściej kamień nazębny się zbiera i końcówka skalera rozbija osadzony kamień i prowadzi do jego usunięcia. Skaling poddziąsłowy dotyczy miejsc trudno dostępnych, może obejmować też trudno dostępny korzeń zęba. Po zabiegu zęby są polerowane w celu wygładzenia ich powierzchni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here