czyszczenie zębów

To, jaki będziemy mieć kolor zębów, zależy tylko i wyłącznie od nas. Sami wpływamy na ich ogólny stan, bo jeśli regularnie chodzimy do dentysty i na bieżąco leczymy wszystkie ubytki, nawet te najdrobniejsze, w dalszym życiu mamy mniejsze problemy i szybciej sobie z nimi radzimy. Krzywy zgryz też jesteśmy w stanie naprawić i to wyłącznie z pomocą odpowiedniego aparatu ortodontycznego. A co, jeśli to kolor naszych zębów w żadnej mierze nie przypomina śnieżnej bieli i przez niego wstydzimy się prezentować swoje uzębienie, dlatego coraz rzadziej się uśmiechamy, ukrywając je pod zaciśniętymi ustami?

Możemy je oczywiście zmienić i to nie tylko poprzez zapisanie się na specjalistyczny zabieg wybielania zębów. Jest on dość drogi i choć daje fantastyczne i natychmiastowe efekty, nie każdy z nas będzie mógł sobie na niego pozwolić. Początkowo przetestujmy więc domowe sposoby na wybielenie zębów. Sprawdźmy, jak powinno wyglądać czyszczenie zębów sodą lub skorzystajmy z ogólnodostępnych preparatów mających na celu zmienić i poprawić odcień szkliwa. Metod do wyboru mamy naprawdę wiele. Możemy nawet je wszystkie przetestować, zanim ostatecznie wybierzemy się na specjalistyczny zabieg i wydamy na niego te kilka tysięcy złotych.

Usuwanie kamienia nazębnego

zęby

Przed rozpoczęciem swojej domowej kuracji wybielającej powinniśmy pozbyć się z jamy ustnej zalegającego na zębach kamienia nazębnego. Bardzo często to przez niego nasze zęby tracą swój pierwotny atrakcyjny odcień. Kamień gromadzi się na nich w zastraszającym tempie, zwłaszcza jeśli sami w pewnym stopniu go wywołujemy. Pijemy spore ilości kawy i czarnej herbaty, nie potrafimy porzucić swojego nałogu palenia papierosów i przez to doprowadzamy do pojawiania się zwiększonej ilości kamienia nazębnego.

Nie jesteśmy w stanie samodzielnie go usunąć. Najlepsze i najmocniejsze pasty czy specjalistyczne elektryczne szczoteczki nigdy nie zdołają go zmyć. Raz w roku skorzystajmy zatem z zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Zapłacimy za niego około trzysta złotych choć możemy również zupełnie za darmo udać się na taki zabieg do państwowego gabinetu stomatologicznego. Gdy kamień zniknie już z naszych zębów, na pewno staną się one przynajmniej trochę bielsze i będą prezentować się lepiej. To prosty krok do zadbania o ich wygląd oraz jednocześnie ich stan.

Czyszczenie zębów sodą

Możemy też przetestować mniej konwencjonalną metodę i spróbować regularnie oczyszczać zęby przy użyciu zwykłej sody oczyszczonej. Prawdopodobnie mamy ją w swojej kuchni, a jeśli tak nie jest, w każdej chwili możemy pójść po nią do pierwszego lepszego sklepu i kupić ją za około kilka złotych. Soda ma oczywiście wyjątkowe właściwości oczyszczające, o których niejednokrotnie mogliśmy już usłyszeć. Od lat wykorzystywana jest właśnie w domowej pielęgnacji ciała i służy m.in. do dogłębnego oczyszczania włosów z wszelkich zanieczyszczeń.

Przy jej pomocy możemy także częściowo wybielić swoje zęby, pozbywając się z nich żółtawych czy ciemnych plamek. Zanim weźmiemy do ręki swoją szczoteczkę i tak jak zawsze umyjemy zęby, nasypmy na nią niewielką ilość sody oczyszczonej i wymieszajmy ją z wodą, aż osiągnie konsystencję pienistej papki. Nałóżmy ją na wszystkie zęby i umyjmy tak jak robimy to zawsze. Dobre efekty zauważymy już po jednym przeprowadzonym zabiegu, ale im dłużej będzie trwać nasza kuracja, tym lepsze one się staną.

czyszczenie zębów sodą

Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym

Jeśli jednak mimo wszystko to czyszczenie zębów sodą oczyszczoną uznajemy za zbyt dziwną metodę i obawiamy się, że mogłaby nam ona zaszkodzić, zwłaszcza gdyby soda oczyszczona jakimś cudem dostała się do naszego przełyku, możemy wypróbować bezpieczniejszy sposób. Do niego będzie nam potrzebny wyłącznie olej kokosowy. Koniecznie zdecydujmy się na ten naturalny i nierafinowany. Czasem nawet ekologiczne oleje bywają przetwarzane sztucznie, dlatego na ich opakowaniach szukajmy określenia „nierafinowany”.

Codziennie rano, jeszcze przed śniadaniem i pierwszym umyciem zębów, bierzmy do buzi małą łyżeczkę oleju. „Żujmy” ją przez około piętnaście minut, traktując jak zwykłą gumę do żucia. Pozwólmy olejowi przedostać się do wszystkich zakamarków naszej jamy ustnej i płuczmy nim całe wnętrze buzi, wprowadzając go także do zębów. Początkowo może być to dla nas nieprzyjemne, dlatego zanim dojdziemy do etapu, w którym zdołamy płukać usta przez piętnaście minut, możemy skrócić czas przeprowadzania zabiegu. Doskonale zadziała on właśnie na odcień szkliwa i sprawi, że stanie się ono bielsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here