noworodek płacze

Przyjście na świat dziecka jest dla rodziców zawsze wyjątkowym przeżyciem, które wywołuje wiele różnych emocji- przede wszystkim radość, ale także pewnego rodzaju zatroskanie, a także lęk przed nieznanym. Pojawiają się pierwsze pytania dotyczące zachowań potomka oraz opieki nad nim. Jednym z nich jest to dlaczego noworodek płacze oraz dlaczego czasem gwałtownie wzdryga się na głośniejszy dźwięk czy bardziej dynamiczny gest?

Na te pytania świeżo upieczeni rodzice często szukają odpowiedzi w różnego rodzaju poradnikach, książkach czy internecie, a także zasięgają opinii swoich rodziców, czy znajomych, którzy już znają temat. W tym czasie łatwo też o niepokoje w sprawach bardzo błahych, które wydają się takie dopiero z perspektywy czasu. Warto już przed narodzinami dziecka rozwijać swoją wiedzę: zainwestować w odpowiednią książkę, która pomoże zrozumieć wiele procesów dziejących się w organizmie noworodka. Także później mając już odpowiednią wiedzę łatwiej będzie poradzić sobie z pielęgnacją potomka oraz stymulować jego prawidłowy rozwój.

Odpowiadając na pytanie dlaczego noworodek płacze, należy najpierw zrozumieć wszelkie procesy, które przebiegają w organizmie małego człowieka. Próbuje się on przystosować do nowej sytuacji po dziewięciu miesiącach spędzonych w ciele matki. Jest to dla niego całkiem nowa sytuacja, która wymaga wysiłku. Noworodek musi nauczyć się oddychać samodzielnie, poza tym ciężki jest również cały proces spożywania i trawienia. Otrzymuje on doustnie pokarm, który musi nauczyć się trawić i wydalać samodzielnie, a to nie jest łatwa sprawa.

rączka dziecka

Noworodek płacze, aby zwrócić na siebie uwagę rodziców, w ten sposób wyraża również swoje potrzeby. Poza tym po prostu chce być zauważonym tak jak inni członkowie rodziny. Nie jest tajemnicą, że małe dziecko wymaga uwagi i musi być pod stałą opieką osoby dorosłej. Nie należy jednak przy tym zapominać, aby znaleźć czas także dla siebie, a łatwo w takiej sytuacji o tym zapomnieć.
Poza tym noworodek ma jeszcze nie do końca wykształcony system nerwowy, a objawia się to w taki sposób, iż pociecha wykonuje jakieś nerwowe gesty czyli potocznie możemy powiedzieć, że „zlęknie się” w momencie, gdy usłyszy jakiś głośniejszy dźwięk. Nie powinno to jednak budzić niczyjego niepokoju, ponieważ jest to naturalny proces przystosowania do otaczającego świata. Wiedząc już dlaczego noworodek płacze będziemy bardziej spokojni.

Wiedza pomaga zrozumieć rodzicowi różne procesy,a on poznawszy je nie musi przejmować się zanadto tym co dzieje się z jego pociechą. Może dziwić również fakt, iż noworodek nie wygląda tak jakbyśmy się tego spodziewali. Z początku jego skóra może być czerwona oraz może mieć krosty, które to z czasem znikną. Dalej dziecko zaraz po urodzeniu nie zachowuje się tak jakbyśmy się tego spodziewali czyli patrzy w dal niewidzącym wzrokiem. Jest to spowodowane tym, iż dziecko nie ma jeszcze do końca wykształconego aparatu wzroku, dlatego niedokładnie widzi otaczającą go rzeczywistość, nie rozpoznaje także barw. Dlatego też z początku dostrzega tylko przedmioty o kontrastowych czy jaskrawych kolorach.

dlaczego noworodek płacze

Innym faktem jest to, że noworodek nie wyraża emocji, oprócz płaczu, o którym było już wyżej. Nie uśmiecha się z początku, ale robi to dopiero później, ponieważ tak jak wszystkiego innego i tego także musi się on w pewien sposób nauczyć. Początek życia to bardzo ciężki czas dla małego człowieka, ponieważ najprostsze czynności fizjologiczne są jeszcze dla niego wyzwaniem. Dlatego też potrzebuje stałej opieki, aby nauczyć się radzić sobie z tymi wszystkimi procesami. Nie jest to łatwe zadanie ani dla rodzica, ani też (o czym warto pamiętać) także dla noworodka. Dziecko potrzebuje wiele uwagi i wyrozumiałości, gdy danego dnia ma zły humor lub w sytuacji, gdy ubrudzi, już któreś z rzędu, ubranie danego dnia.

Rodzice powinni zatem uzbroić się w cierpliwość oraz rozdzielić obowiązki między siebie, bo może okazać się ich sporo. Powinni także nie zniechęcać się ogromem obowiązków w związku z nowym członkiem rodziny, z racji iż prędzej czy później dojdą do wprawy i będą potrzebowali coraz mniej czasu na wykonanie tego samego zakresu obowiązków.
Nowa sytuacja z początku może okazać się trudna do opanowania, jednakże łatwo można do niej przywyknąć i nauczyć się sobie z nią radzić. Poza tym należy pamiętać, że warto poświęcić czasem czas sobie samemu, gdyż opieka nad naszą pociechą nie może pozwolić zapomnieć nam o naszym dobru. Katastrofalna w skutkach jest sytuacja, gdy poświęcamy czas jedynie noworodkowi zapominając o sobie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here