Oazy to jeden z najważniejszych elementów krajobrazu w Egipcie. Położone na pustyniach niewielkie skrawki zieleni są dziś jedną z ważniejszych atrakcji tego kraju. Turyści odwiedzają je chętnie, gdyż dzięki nim są w stanie lepiej poznać ten afrykański kraj, jego kulturę oraz jego mieszkańców.
Jedną z najważniejszych oaz położonych na terenie Pustyni Zachodniej jest Al. – Fajjum. Wielu badaczy odmawia tej miejscowości miana oazy, podkreślając, że położona nad wodami rzeki Nim nie powinna być traktowana jako oaza. Niemniej jednak otoczona pustynią miejscowość jest prawdziwą odskocznią od pustynnych widoków. Tu rządzi zieleń, zaś wzrok przyciągają ogrody pełne warzyw, zbóż, owoców oraz kwiatów. Turyści, którzy zajrzą do tego miejsca, będą mogli podziwiać nie tylko wiejską sielankę, ale i cenne, starożytne zabytki. Jedną z atrakcji jest piaskowcowa świątynia z okresu ptolemejskiego, poświęcona Sobkowi. Druga ważna świątynia to Madinat Madi, do której prowadzi wspaniała droga procesyjna. Wytyczają ją rzędy lwów oraz sfinksów, zaś w jej pobliżu ujrzeć można pozostałości starożytnego miasta, którego budowle powstawały z cegły oraz z suszonego muru. To starożytne miasto, z powodu zaniedbań związanych z tutejszą siecią irygacyjną, uległo zagładzie. Życie wróciło tu dopiero w czasach brytyjskich, kiedy to na nowo zaczęto budować kanały. Dziś ich łączna długość na terenie Aj – Fajjum wynosi ponad 2 tysiące kilometrów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here