Podstawy użytkowania frezarki CNC

Wbrew przeświadczeniu niektórych, frezarka CNC, jak dobra by nie była, sama nie zrobi nic. Tak jak samochód potrzebuje kierowcy, tak i frezarki CNC potrzebują operatorów. Bez mechanika samochód w pewnym momencie odmówi posłuszeństwa, tak samo frezarka CNC raz na jakiś czas wymaga przeglądu i doglądnięcia swojego stanu, tak jak lepszy kierowca „wyciśnie” z samochodu więcej, tak programista i technolog muszą opracować i zaprogramować proces dla frezarki CNC. Jak więc „zabrać się” za obróbkę?

Pierwszym wyborem może być oczywiście zatrudnienie operatora/programisty znającego frezarki CNC podobne do naszych. Najłatwiej będzie tutaj właścicielom obrabiarek popularnych, np. Haas, których przybywa w Polsce około 400 sztuk rocznie. Mnogość ludzi zaznajomionych ze sterownikiem, który posiada frezarka CNC Haas, (który nawiasem mówiąc zachował swój układ klawiatury i przycisków od 1988 roku, co oznacza, że nie ważne jakiego Haasa znasz – znasz każdego), gwarantuje dostępność na rynku pracy ludzi przeszkolonych i z doświadczeniem.

Drugim wyborem może być też przeczytanie i przeanalizowanie dokumentacji naszej frezarki CNC – Haas jako jeden z nielicznych producentów nie dość, że zawarł całą instrukcję obsługi  programowania i konserwacji frezarki CNC w dość zwartym, niespełna czterystustronicowym dokumencie (podczas gdy konkurenci zasypują użytkowników dokumentacjami liczącymi po 3-4 tysiące stron), jak też udostępnia go za darmo w wielu językach (oczywiście w tym w języku polskim) poprzez swoją stronę www (w przeciwieństwie do większości producentów którzy za instrukcje każą sobie słono płacić).

Jeżeli słowo pisane do nas nie przemawia – nic w tym złego. Serwis Youtube dał niesamowitą możliwość dzielenia się materiałami edukacyjnymi, z czego chętnie skorzystał Haas. Na swoim kanale Haas Automation posiada ponad 600 filmów z poradami dla programistów, technologów, operatorów frezarki CNC, jak też darmowe porady serwisowe i pokazy produktowe. Inni twórcy tacy jak „NYC CNC”, czy „CNC Krok po Kroku” również chętnie dzielą się wiedzą na temat swoich haasów – znacznie częściej niż innych maszyn, ze względu na ich popularność. Frezarka CNC wygląda strasznie, ale czasem wystarczy jeden/dwa filmy omawiające ciężkie zagadnienie, żeby cały strach odszedł.

Oczywiście zostaje też opcja szkoleń. Każda frezarka CNC Haas po instalacji ma zapewnione szkolenie z obsługi, które można rozszerzyć o dłuższe pakiety dot. programowania. Firma Abplanalp będąca dystrybutorem tych amerykańskich obrabiarek prowadzi też szkolenia grupowe realizowane w ośrodkach w całej Polsce, w trakcie których można nabyć wiedzę potrzebna do obsługi i programowania zarówno frezarki CNC, jak też tokarek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here