W celu uzyskania jakiegokolwiek kredytu, należy spełnić szereg wymogów. Ich ilość i trudność sprostania im zależy od rodzaju kredytu, jaki chcemy otrzymać. Najwięcej problemów sprawia załatwienie kredytu na mieszkanie. Wymagane dokumenty czasem różnią się w różnych bankach, dlatego zanim złożymy wniosek, należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami każdej placówki. Gdy zdecydujemy się już na konkretny bank i będziemy pewni ile pieniędzy chcemy otrzymać i jakiego rodzaju chcemy zaciągnąć kredyt, możemy złożyć wniosek o jego przyznanie.

Kolejnym etapem jest kompletowanie dokumentacji. Część z nich dotyczy zatrudnienia. Jeśli posiadamy umowę o pracę na czas nieokreślony, sprawa jest prosta. Posiadając umowę o pracę na czas określony, zazwyczaj można liczyć jedynie na kredyt na tyle lat, na ile mamy tą umowę. Najwięcej problemów sprawa załatwianie kredytu, gdy pracujemy na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Poza oryginałami umów, należy przygotować także oświadczenie pracodawcy, że zamierza przedłużyć umowę, a także PIT-y z ostatnich dwóch lat. Dodatkowe wymagania kierowane są do prowadzących własną działalność gospodarczą, którzy muszą udowodnić, że nie zalegają ze składkami w ZUS. Od tego, ile zarabiamy, zależy nasza zdolność kredytowa.

Banki wymagają także dokumentów dotyczących innych zobowiązań. Należy ujawnić, jeśli zaciągnęliśmy już jakiś kredyt i go właśnie spłacamy. Chcąc wziąć kredyt wraz z żoną lub mężem, trzeba także dołączyć informację o jego dochodach. Nieco więcej biurokracji następuje podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny i na mieszkanie. Do dokumentacji należy dodać odpis z księgi wieczystej, umowę przedwstępną oraz akt notarialny. Ponadto naszym obowiązkiem jest przedstawienie zabezpieczenia kredytu, np. cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na życie lub poręczenia zapłaty weksla przez osobę trzecią. Na decyzję banku czeka się zazwyczaj kilka dni, jednak ostatnio (w związku z kryzysem) proces ten nieco się przeciąga.

cnurt.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here