kamica nerkowa

To właśnie kamica nerkowa należy do najczęściej pojawiających się schorzeń układu moczowego. Podczas tej choroby w drogach moczowych można znaleźć nierozpuszczalne złogi, które powstają, kiedy substancje chemiczne, jakie są zawarte w moczu, wytrącają się. Ma to miejsce w chwili przekroczenia dopuszczalnego progu rozpuszczalności. Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy sporej liczby osób, ponieważ w Europie cierpi na nią nawet dziesięć do piętnastu procent populacji. Na szczęście odpowiednie zachowania są w stanie wyeliminować czynniki wywołujące te nieprzyjemne dolegliwości.

Dlaczego pojawia się kamica nerkowa?

U każdego człowieka mocz ma w zasadzie bardzo zbliżony do siebie skład, a jednak u jednych osób dochodzi do powstania kamieni nerkowych, a u innych – nie. Co przekłada się bezpośrednio na taki stan, w zasadzie do dzisiaj nie wiadomo. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, które sprzyjają powstawaniu tego schorzenia. Szczególnie w klimacie gorącym konieczne jest przyjmowanie sporej ilości płynów – odwodnienie to jeden z czynników ryzyka zachorowaniem. Jeśli w moczu znajduje się spora ilość szczawianów, fosforanów, kwasu moczowego, cystyny oraz wapnia, również ryzyko zachorowaniem się zwiększa. W grupie ryzyka znajdują się również przypadki zachorowania na kamice w rodzinie, często powracające różne infekcje dróg moczowych, ale również zaburzenia metaboliczne, choroby nerek, choroby związane z układem pokarmowym, zastoje w oddawaniu moczu, a nawet zażywanie niektórych lekarstw, na przykład tych zawierających w składzie witaminę D oraz wapń czy witaminę C w bardzo dużych dawkach, a także długo trwające unieruchomienie, na przykład podczas złamania.

Kamienie nerkowe - jak sobie poradzić z kamicą nerkową

Jak objawia się kamica nerkowa?

Choroba ta jest bardzo podstępna, ponieważ przez długie lata w ogóle może nie dawać o sobie znać, a bywa również, że wykrywana zostaje zupełnie przypadkowo, podczas badania skierowanego ku zupełnie innym objawom czy zmianom chorobowym. Najczęstszym przypadkiem, w którym pacjent dowiaduje się o problemach z kamicą nerkową jest chwila, w której dostaje napadu kolki nerkowej.  Jeśli kamień znajdujący się w drogach moczowych zatka ich światło, może spowodować obrzęk, ten z kolei powoduje kolkę, która daje o sobie znać bardzo silnym bólem. Tutaj konieczna jest w takich chwilach natychmiastowa reakcja specjalisty. Podczas ataku kolki pojawia się bardzo silny ból tak silny, że nierzadko wywołuje mdłości, a nawet wymioty. Konieczna jest także szybka reakcja z uwago na fakt, że zbyt długie nieoddawanie moczu przyczynia się do niszczenia nerek. Powodem pojawienia się tego schorzenia są również inne, dziedziczne choroby, którym kamica nerkowa towarzyszy, lub w przypadku wystąpienia których jest bardzo możliwa, że wystąpi. Tymi chorobami jest kwasica kanalików nerkowych, cystynuria oraz hiperoksaluria, przy czym ta ostatnia należy do chorób wrodzonych. Powodem może być również choroba nabyta, jaka jest hiperkalcuria.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here