Kosztowna karta motorowerowa

Motorowery w dzisiejszych czasach, to niestety jeden z bardziej poszkodowanych segmentów po zmianach przepisów dotyczących prawa jazdy na pojazdy jednośladowe. Co zrobić żeby jeździć motorowerem w 2019? No cóż, wyrobienie karty motorowerowej na naszym rynku jest obecnie trudniejsze niż nam to się wydaje.
Problemem tym są zmiany przepisów dotyczących prawa drogowego i kat. prawa jazdy z 2013 roku, które to sprawiły, że jakby cały ten segment zamarł. Sprawy tej nawet nie poprawiła sytuacja, która wprowadziła nowe normy emisji spalin dla motorowerów pod koniec ubiegłego roku.
Co należy zrobić żeby stać się szczęśliwym posiadaczem tego uprawnienia? Przede wszystkim to już nie karta motorowerowa, a raczej prawa jazdy kategorii AM. Jest to takie samo prawo jazdy, jak te z innych kategorii. Oznacza to, że zdobycie tego uprawnienia jest skomplikowane oraz bardzo kosztowne, co skutecznie odstrasza wielu chętnych.
W celu ubiegania się o uzyskanie prawa jazdy kat. AM, należy spełniać kilka warunków. Po pierwsze trzeba mieć skończone czternaście lat, ukończony kurs, aktualne badanie lekarskie oraz pozytywne zdanie dwóch egzaminów teoretycznego oraz praktycznego.
Osoby, które ukończyły osiemnaście lat, mogą poruszać się motorowerem bez dodatkowych uprawnień, co jest warte przypomnienia.
Ile kosztuje karta motorowerowa?
Gdy ukończy się czternaście lat należy zacząć od wyrobienia badania lekarskiego. Koszt takiego badania to około sto złotych. Ceny kursów na kategorię AM, wahają się na poziomie 500 zł. Najdroższe z tych kursów mogą dochodzić do tysiąca złotych.
Egzamin teoretyczny oraz praktyczny będzie nas kosztował około sto siedemdziesiąt złotych, natomiast opłata za wydanie prawa jazdy to – koszt sto złotych i pięćdziesięciu groszy.
Czy w ogóle warto wyrobić sobie prawa jazdy kategorii AM ?.
Zważywszy na fakt, że po ukończeniu szesnastego roku życia należałoby zrobić w tym wypadku prawa jazdy kategorii A1 a następnie A2. Zatem zanim doczekamy się prawa jazdy kat. B, mamy za sobą trzy egzaminy i parę tysięcy złotych mniej w kieszeni.

czasabsolwenta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEmerytura
Następny artykułPraca i zarobki leśniczego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here