lewatywa

Hydrokolonoterapia, popularnie nazywana lewatywą lub wlewem doobytniczym, to jeden z najstarszych znanych nam zabiegów medycznych, który znajduje swoje zastosowanie po dziś dzień. Głównym jego celem, jest przygotowanie pacjenta do zabiegu kolonoskopii oraz innych badań diagnostycznych. Lewatywa pozwala na usunięcie zalegającego kału z jelit. Jest ona również pomocna w usunięciu niestrawionych resztek pokarmu, złuszczonych komórek wody oraz bakterii. Wiele osób preferuje wykonywanie tego zabiegu w domowym zaciszu. Warto zaznaczyć, że istnieje wiele osobniczych przeciwskazań przed lewatywą, w związku z czym, przed samodzielnym wykonaniem zabiegu, warto zasięgnąć opinii u specjalisty.

Kiedy stosujemy lewatywę?

Zdanie specjalistów na temat lewatywy jest podzielone. Zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą, że lewatywa pozwala na skuteczne usunięcie złóg kałowych, które potrafią latami zatruwać nasz organizm od wewnątrz.  Część lekarzy uważa, że za oczyszczanie ustroju ze szkodliwych dla nas substancji, odpowiedzialne są różne, wyspecjalizowane narządy, takie jak wątroba, nerki, skóra czy płuca, przez co lewatywa nie może być równie skuteczna w pełnieniu podobnych zadań. Powodów do zastosowania lewatywy jest wiele. W niektórych przypadkach, stosowana jest ona u pacjentów bezpośrednio przed wykonaniem operacji.

 

po co wykonuje się lewatywęLewatywa jest również metodą podawania pacjentom leków. Najczęściej stosuje się ją u osób chorych na nowotwory, zwyrodnienie plamki żółtej czy zapalenie jelita. Preparaty podane drogą odbytniczą są szybciej wchłaniane. Lewatywa bywa również stosowana u niektórych kobiet przed porodem. Zabieg zaleca się również pacjentom chorym na zaparcia. Lewatywa stosowana bywa przed seksem analnym. Warto mieć na uwadze, że powstałe w skutku jej wykonania podrażnienia odbytu, zwiększają ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi. Zabieg nie jest polecany pacjentom chorym na niedrożność jelit, niewydolność nerek i układu krążenia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz na perforację jelita grubego.

Jak samodzielne, w domowych warunkach, bezpiecznie wykonać zabieg lewatywy?

Do przeprowadzenia zabiegu, niezbędny jest specjalistyczny, jednorazowy zestaw, który można zakupić w każdej aptece. Składa się on z worka na płyn, wężyka i specjalnej końcówki. W worku na płyn należy umieścić wodę, do której można dodać odrobinę soku z cytryny, który wspiera procesy oczyszczania. Woda nie powinna przekraczać temperatury 40 st. C. W przeciwnym wypadku, może dojść do podrażnienia błony śluzowej.  Końcówkę wężyka należy posmarować wazeliną lub olejkiem, a następnie delikatnie i ostrożnie wsunąć ją do odbytu. Następnie, należy rozpocząć spuszczanie wody z woreczka do wnętrza jelita. Do przyśpieszenia procesu wypróżniania przyczynić może się lekkie masowanie brzucha oraz wykonanie kilku podskoków bezpośrednio po zabiegu  hydrokolonoterapii.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here