Niezwykły ratusz w Sulmierzycach

Sulmierzyce to jedno z najmniejszych miast w Polsce, które powstało w wyniku połączenia trzech wsi. Choć prawa miejskie Sulmierzyce otrzymały już w połowie XV wieku, nigdy nie zyskały większego znaczenia gospodarczego. Mieszkańcy żyli skromnie, skromny jest również tutejszy ratusz. O jego niezwykłości świadczy to, że został on wzniesiony z drewna. Dlaczego? Mieszkańcy miasta nie posiadali funduszy pozwalających na zakup cegieł do budowy ratusza murowanego, wznieśli zatem ratusz z drewna, zaś ściany otynkowano i pomalowano na biało, by nieco upodobnić siedzibę władz miejskich do innych „gmachów” ratuszowych. Dziś ten ratusz, wzniesiony w połowie XVIII wieku na rynku w Sulmierzycach, jest jedną z największych atrakcji turystycznych w tej okolicy. W jego wnętrzu mieści się obecnie Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej, w której można zobaczyć liczne eksponaty i dokumenty (najstarsze dokumenty pochodzą z XVI stulecia) związane z historią miasta. Zgromadzono tu również kolekcję sprzętów rolniczych oraz strojów ludowych.

pocztaeuropa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here