Przyczyny i objawy celiakii.

Celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym i charakteryzuje się nietolerancją glutenu. Najczęściej ujawnia się ona w dzieciństwie, rzadko pojawia się w wieku dojrzałym. Dwa razy częściej zapadają na nią kobiety a w niektórych przypadkach potrafi rozwijać się bezobjawowo. Istotą tej choroby jest nadwrażliwość organizmu na gluten czyli białko zawarte w ziarnach pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Na celiakie częściej zapadają osoby cierpiące na jedną z chorób tzw. autoagresywnych np. reumatoidalne zapaleni stawów czy toczeń.

Objawy celiakii.
U każdego uczulonego choroba ta może dawać różne objawy. Do najczęstszych z nich zaliczamy obrzęki i wybroczyny skórne, zaburzony rytm wypróżnień, anemia, bóle kości i stawów, zapalenie nerwów i skłonność do krwawień. Objawy te ściśle powiązane są z zaburzonym wchłanianiem i co za tym idzie niedoborem : żelaza, kwasu foliowego, witamin A,D,K oraz wapnia. Czasem jedynym objawem celiakii jest osłabienie i drażliwość bądź niewydolność trzustki czy zapalenie kłębuszków nerwowych. Dlatego też jest ona bardzo trudna do zdiagnozowania.

Dieta bezglutenowa.
Na celiakie nie ma leku. Jedyną drogą aby nie dopuścić do rozwoju choroby, jest dobra dieta. Uczulony musi zrezygnować ze wszystkich produktów, które mają w składzie pszenicę, żyto, jęczmień oraz owies. Nie jest to łatwe, gdyż producenci dodają ziarna niemal do wszystkiego. Dlatego ważne jest, aby uważnie czytać etykiety. Na pewno chorego czeka rezygnacja z popularnego pieczywa, makaronów, ciast, zup oraz sosów zaprawianych mąką. Są natomiast produkty, które możemy nimi zastąpić. Czy ryż ma gluten? Nie, ryż należy do produktów naturalnie bezglutenowych. Doskonale zastąpi w diecie makaron. Gluten możemy znaleźć również w produktach mlecznych o niskiej zwartości tłuszczu, serach, budyniach, chipsach i kostkach rosołowych. Uważać również trzeba na produkty bogate w białko roślinne. Przed spożyciem warto zobaczyć skąd ono pochodzi. Odżywianie bezglutenowe powinno rozpocząć się pod okiem dobrego dietetyka.

www.przygotowany.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here