Rozwój miast i wsi

Czy to na studiach, czy czytając gazety, spotykamy się z określeniem urbanizacja? Zastanawiamy się wtedy, co to jest urbanizacja i zaczynamy szukać takiego określenia na Internecie. I jest to doskonałe źródło, aby uzyskać taką wiedzę. Znajdziemy tam zarówno sama definicje tego słowa, jak i całe rozprawy na temat urbanizacji. Tam właśnie dowiemy się, że urbanizacja to proces dotyczący zaludnienia określonych przestrzeni. Chodzi raczej o przestrzenie związane z miastami. Termin urbanizacja możemy tłumaczyć sobie jako coś, co związane jest z miastem i dotyczy zaludnienia oraz całej infrastruktury budowlanej i transportowej. Urbanizacja terenów może być postępująca i wtedy mówi się, że wkracza ona na tereny niezagospodarowane. W dzisiejszym świecie urbanizacja i industrializacja znacznie przyspieszyła i miasta stają się coraz większe. Wchłaniają kolejne niezagospodarowane przestrzenie, zamieniając je z przestrzeni wiejskich w miejskie. Ludzie z obszarów pozamiejskich przeprowadzają się do miast w poszukiwaniu pracy. Jest to główny powód postępującej urbanizacji. Miasto rozbudowuje wtedy swoją infrastrukturę. Czasem dochodzi do tego, że duże miasta łączą się ze sobą pod względem przestrzeni, zaczynają się jakby przenikać tak, że nie wiemy, gdzie kończy się, a gdzie zaczyna nowe miasto. Powstaje wtedy aglomeracja. Aglomeracja może być tworzona przez dowolną ilość miast, których infrastruktura, głównie transportowa jest ze sobą dobrze połączona. Wtedy mieszkaniec każdego z miast aglomeracji może łatwo się dostać do sąsiedniego miasta.

www.normalsi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here